Türkiye'deki büyükşehir ve il belediyeleri 2020–2024 stratejik planlarında yer alan performans göstergelerinin çeşitli parametreler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of performance indicators in the 2020-2024 strategic plans of metropolitan and provincial municipalities in Turkey in terms of various parameters
- Tez No: 855959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU MESTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu 2003 yılında yürürlüğe girdiğinde kamu kurumlarına stratejik plan oluşturma zorunluluğu getirmiştir. Aynı şekilde, 5393 sayılı Belediye Kanunu ile nüfusu 50.000 ve üzerindeki tüm belediyeler ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile büyükşehir belediyeleri stratejik plan hazırlama yükümlülüğü altındadır. Kamu kurumları ve belediyeler 5 yıllık stratejik plan hazırlığı sürecinde amaçlarını ve hedeflerini belirlerken, bu hedeflere ulaşmada en temel adım olan performans göstergelerini de belirlemektedirler. Türkiye'de yer alan Büyükşehir ve İl Belediyelerinin 2020 – 2024 Stratejik Planlarındaki performans göstergeleri farklı parametreler dikkate alınarak incelenmiştir. Bu stratejik planlar, bilgisayar ortamından temin edilerek doküman incelemesine tabi tutulmuştur. Doküman incelemesi sonucu toplanan veriler büyük veri türlerinden yapılandırılmış verilerdir. Hedef kartlarında yer alan amaç – hedef – performans göstergeleri toplanarak çeşitli analizler yapılmıştır. Doküman incelemesi sonrası toplanan veriler, veri ön işleme adımlarından geçirilerek işlenmiştir. Veri setindeki öznitelikler tanımlanarak, sürekli veriler kategorik verilere dönüştürtülmüş ve veriler birleştirilmiştir. Belediyeler için Stratejik Planlama Rehberi'nde özellikleri belirtilen performans göstergeleri, hem rehberde yer alan sınıflandırmalara ve ölçülebilirlik özelliğine göre hem de ana hizmet konularına göre incelenmiştir. Ayrıca Sayıştay Başkanlığı Performans Denetimi Rehberi'nde yer alan ilgililik ve iyi tanımlama kriterleri de dikkate alınarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, gelecek planlama dönemlerinde belediyeler için performans göstergelerini belirlerken rehber niteliğinde OLAP küpleri ile akıllı kartlar oluşturulmuştur. Hazırladığımız bu akıllı kartlar, belediyelerin gelecek planlama dönemlerinde performans göstergelerini belirlerken hem gerçekçi gelecek planlarının oluşturulmasına hem de bu çalışmayı yapanlar için 2020 – 2024 dönemi performans göstergelerinin özelliklerinin dağılımının görülmesine imkân sağlayarak zaman kazandıracak bir kaynak olarak hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
The Law on Public Financial Management and Control No. 5018, enacted in 2003, introduced the obligation for public institutions to establish strategic plans. Similarly, Municipal Law No. 5393 requires all municipalities with populations of 50,000 or more, and Metropolitan Municipality Law No. 5216 requires metropolitan municipalities, to prepare strategic plans. During the 5-year strategic planning process, public institutions and municipalities determine their objectives and goals, as well as the performance indicators, which are the fundamental steps towards achieving these goals. Performance indicators in the Strategic Plans of Metropolitan and Provincial Municipalities in Türkiye for the period 2020-2024 were examined, considering various parameters. These strategic plans were obtained electronically and subjected to document analysis. The data collected as a result of document analysis consist of structured data, falling into the category of big data. Aim, objectives, and performance indicators from the target cards were collected, and various analyses were conducted. The collected data underwent preprocessing steps, where attributes in the dataset were defined, continuous data were converted into categorical data, and the data were merged. Performance indicators specified in the Strategic Planning Guide for Municipalities were examined based on classifications and measurability criteria in the guide, as well as according to main service areas. Furthermore, considering the relevance and good definition criteria in the Supreme Audit Institution's Performance Audit Guide, the analysis was conducted. Based on the analysis results, OLAP cubes and smart cards were created as guiding tools for municipalities to determine performance indicators in future vi planning periods. These smart cards will serve as a valuable resource, saving time by facilitating the creation of realistic future plans for municipalities and providing insight into the distribution of performance indicator characteristics for the period 2020-2024, thus benefiting those involved in this study.