Büyükşehirlerde tüzel kişilikleri kaldırılan belde belediyelerinin yerel hizmet sunumuna ilişkin memnuniyet algısı: Ordu, Tekirdağ, Manisa ve Mardin örnekleri
Satisfaction perception of local service provision of municipalities in metropolitan whose legal entity has been removed: samples of Ordu, Tekirdağ, Manisa and Mardin
  1. Tez No: 671017
  2. Yazar: İSMAİL KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖRÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Türkiye'de büyükşehir belediye yönetimlerinin genel çerçevesini çizen kanun, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'dur. Ayrıca 2012 yılında çıkarılan ve 2014 yılından itibaren uygulanmaya başlanan 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir belediye yönetimleri üzerinde önemli değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Kanun kapsamında Türkiye'deki büyükşehir sayısı 30'a yükselmiş, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sınırları mülki sınırlara kadar genişletilmiş, büyükşehirlerdeki il özel idarelerinin tüzel kişilikleri kaldırılmış, köy ve belde belediyeleri mahalleye dönüştürülmüş, ilçe ve büyükşehir belediyelerinin mali yapıları ile görev ve yetkileri yeniden düzenlenmiştir. Araştırmanın konusu, 6360 sayılı Kanun öncesinde belde belediyesi iken Kanun sonrasında mahalleye dönüştürülen yerlerin yerel kamu hizmetlerinin sunumundan memnuniyetidir. Araştırmanın tasarımı,“6360 sayılı Kanun, büyükşehirlerde belde belediyesinden mahalleye dönüştürülen yerlerde yerel kamu hizmetlerinin sunumunu nasıl etkilemiştir?”problemi üzerine kurulmuştur. Araştırmanın amacı, kendilerine yakın yerel yönetim birimlerinin kapatılması sonrasında daha uzak birimlerden hizmet almak durumunda kalan vatandaşların hizmetlerin kalitesinden memnuniyetlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir statüsü elde eden 14 il oluşturmaktadır. Araştırma örneklemleri ise Ordu, Tekirdağ, Manisa ve Mardin büyükşehirleridir. Araştırma, nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma deseni olarak çoklu/kolektif örnek olay araştırması tercih edilmiştir. Veriler görüşme tekniği kullanılarak toplanmış ve MAXQDA Analytics Pro 2020 nitel analiz programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları ışığında araştırma sonucunda, belde belediyesinden mahalleye dönüştürülen yerlerin yeni sistemde ilçe ve büyükşehir belediyelerinden aldığı hizmetlerin kalitesinden memnun olmadığı tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The law that draws the general framework of metropolitan municipal administrations in Turkey is the Metropolitan Municipality Law No. 5216. Besides, with Law No. 6360, which was enacted in 2012 and started to be implemented in 2014, significant changes have been made on metropolitan municipal administrations. Within the scope of the law, the number of metropolitan cities in Turkey increased to 30, the boundaries of metropolitan and district municipalities were expanded to the administrative borders, the legal entities of special provincial administrations in metropolitan cities were abolished, village and town municipalities were turned into neighborhoods, and the financial structures, duties, and powers of the district and metropolitan municipalities were rearranged. The subject of the research is the satisfaction of the local public services of the places that were turned into neighborhoods after the Law, which were town municipalities before the Law No. 6360. The study's design was founded on the question,“How did Law No. 6360 affect the provision of local public services in metropolitan areas that were converted from town municipalities to neighborhoods?”The aim of the research is to reveal the satisfaction of the citizens who had to receive services from more distant units after the closure of local government units close to them. The population of the research consists of 14 provinces that obtained metropolitan status with the Law No. 6360. Research samples are Ordu, Tekirdağ, Manisa, and Mardin metropolitan cities. The research is designed as qualitative research. Multiple/collective case study was preferred as a research design. The data were collected using the interview technique and analyzed with the MAXQDA Analytics Pro 2020 qualitative analysis program. As a result of the research, in light of the research findings, it was determined that the places converted from town municipalities into neighborhoods were not satisfied with the quality of the services they received from district and metropolitan municipalities in the new system.