Investigation of artificial intelligence tools in design process and creativity
Tasarım sürecinde ve yaratıcılıkta yapay zeka araçlarının incelenmesi
- Tez No: 855968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Son yıllarda, yapay zeka (YZ) araçları önemli bir gelişme göstermiş ve hayatımızın birçok alanına girmiştir. Tasarıma ilişkin ilham kaynakları, güncel haber kanalları ve sosyal medya sayfaları, bu araçlarla üretilen görsel ve metinleri paylaşmaktadır. Ayrıca bu araçların profesyoneller arasında yoğun olarak kullanıldığı gözlemlenmektedir. Son zamanlarda, şirketler içerisinde tasarım süreçlerine YZ araçları da dahil edilmeye başlanmıştır. Bu çalışma, tasarım profesyonelleri arasında tasarım sürecinde, özellikle yaratıcılık açısından, YZ araçlarının kullanımını incelemektedir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, tasarım profesyonelleri arasında sosyal medyada popüler olan on YZ aracı incelenmiştir. İkinci aşamada, yaratıcılıklarını tasarım süreçlerine entegre eden ve YZ araçlarından yararlanan 15 profesyonelle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, tasarım ve yaratıcı süreçleri hakkında derinlemesine bilgi edinilmiş ve bu süreçler içinde YZ araçlarının nasıl kullanıldığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Veriler tematik analiz kullanılarak çözümlenmiş, 8 kategori ve 28 tema ortaya çıkarılmıştır. Katılımcıların tasarım akışları şematik olarak ifade edilip kodlanmış ve ortak bir tasarım akış modeli olan Origami modeli oluşturulmuştur. YZ araçları bu model üzerinde haritalandırılarak sürecin neresinde yer aldıkları saptanmıştır. Çalışma, YZ araçlarının tüm tasarım sürecinde kullanıldığını ve yaratıcı süreçler üzerinde çeşitli etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, katılımcıların günlük hayatlarında da YZ araçlarından yararlandığı görülmüştür. Tasarımcıların bu araçların hızlı gelişimiyle entegre olabilmeleri için sahip olmaları gereken beceri setleri hakkında iç görüler elde edilmiştir. Ayrıca, bulgular, gelişen YZ araçları ile tasarımcıların yeni roller üstlendiklerini göstermektedir. Son olarak, bu çalışma, tasarımcıların YZ araçları hakkında çeşitli çekinceleri olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, artificial intelligence (AI) tools have seen a significant development and entered many areas of our lives. Sources of inspiration related to design, current news channels, and social media pages share visuals and texts produced through these tools. It is also observed that these tools are extensively used among professionals. Recently, AI tools have started to be included in design processes within companies. This study explores the usage of AI tools within the design process, particularly for creativity, among design professionals. The study follows two phases. In Phase 1, ten AI tools, popular on social media among design professionals, have been reviewed. In Phase 2, semi-structured interviews were conducted with 15 professionals who incorporate creativity into their design processes and benefit from AI tools, to gain in-depth insights into their design and creative processes and understand how they leverage AI tools within these processes. Data were analyzed using thematic analysis, revealing 8 categories and 28 themes. Participants' design flows were schematically expressed and coded, based on which, a common design flow model, the Origami model, was created. AI tools were mapped on this model, indicating where they fit into the process. The study revealed that AI tools are used throughout the entire design process and have various impacts on creative processes. Additionally, it emerged that participants also benefit from AI tools in their daily lives. Insights about the skill sets that designers need to integrate with the rapid development of these tools have been revealed. Furthermore, the findings show that designers are assuming new roles with the evolving AI tools. Finally, this study indicates that designers have various reservations about AI tools.