Natural language processing applications for cybersecurity
Siber güvenlik için doğal dil işleme uygulamaları
- Tez No: 855969
- Danışmanlar: DR. ŞAFAK DURUKAN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Advancements in deep learning and neural networks have significantly improved the performance of natural language processing tasks in recent years. This study focuses on NLP technologies and their practical applications, particularly in the field of cybersecurity by examining various NLP methods combined with machine learning within both in their historical and modern contexts. To showcase the applicable potential of NLP, study includes implantation of transformers, demonstrating its effectiveness in tasks like named entity recognition and spam detection using a transformer model and implementation of NER using pretrained vectors such as Sense2vec for entity recognition tasks.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma yapay sinir ağlari ile beraber değişen doğal dil işleme teknolojilerini ve bu teknolojilerin siber güvenlik başta olmak üzere pratik uygulamalarda nasıl kullanılabileceği konusunu ele almaktadır. Bu amaçla Transformer yapay sinir ağları başta olmak üzere Doğal Dil İşleme ile beraber kullanılan pek çok method tarihsel ve modern kullanımları bağlamında incelenmiştir. Çalışma ayrıca doğal dil işlemenin uygulanabilir potansiyelini göstermek için, BERT transformer modeli ile bir adlandırılmış varlık tanıma, yine BERT transformer bir spam analizi ve ek olarak Sense2Vec önceden eğitilmiş vektörlerini kullanılarak bir varlık tanıma uygulaması içermektedir.