Ortaokul öğrencilerinin yapay zekâ araçlarını yazma alanında kullanma durumlarının incelenmesi
An investigation of middle school students' use of artificial intelligence tools in the field of writing
- Tez No: 1019038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA SÖNMEZ LOPES LE GAC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkçe derslerinde kullanılan yapay zekâ araçlarının öğrencilerin yazma becerilerine olan etkisine ilişkin durumların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkçe derslerinde kullanılan yapay zekâ araçlarının (Birinci yapay zekâ aracı, İkinci yapay zekâ aracı) öğrenci metinlerinde içerik ve organizasyon, kelime kullanımı ve zenginliği, noktalama işaretleri ve yazım kuralları ve de yaratıcılık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Muş ilinin Bulanık ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenim gören, on altısı kız on altısı erkek olmak üzere toplam otuz iki öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde durum çalışması deseni kullanılarak yürütülmüştür. Durum çalışması olarak yapılandırılan araştırma sürecinde veriler anket, modüller ve yoklama envanterleri ile toplanmış. Modüller araştırmacı tarafından geliştirilen puanlama anahtarları aracılığıyla değerlendirilip veriler SPSS programı ile frekans ve yüzde değerlerine dönüştürülmüştür. Kullanılan yoklama envanterleri ve anket verileri betimsel analiz ve içerik analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Sonuçlara bakıldığında uygulanan anketten öğrencilerin teknoloji ve yapay zekâ araçlarıyla erken yaşta tanıştıkları ve bu araçları günlük yaşamlarında aktif biçimde kullandıkları belirlenmiştir. Araştırma sonuçları öğrencilerin yapay zekâyı özellikle eğitim, araştırma ve oyun amaçlı kullandıklarını; bu araçların dersleri anlamayı kolaylaştırdığı ve günlük yaşamda fayda sağladığı yönünde olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermektedir. Bununla birlikte öğrencilerin bilinçli, güvenli ve eleştirel kullanım konusunda yeterli düzeyde olmadıkları ve bu konuda rehberliğe ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin genel olarak birinci yapay zekâ aracına karşı olumlu bir tutum geliştirdiklerini ve yazma sürecinde bu aracı faydalı bulduklarını göstermektedir. Özellikle fikir geliştirme, içerik zenginleştirme ve metin bölümlerini oluşturma gibi VII alanlarda birinci yapay zekâ aracının destekleyici bir rol üstlendiği belirtilmiştir. Bununla birlikte, bazı öğrencilerin metin organizasyonu ve soru oluşturma gibi konularda zorlandıkları görülmüş, ancak öğrencilerin büyük çoğunluğu gelecekte de birinci yapay zekâ aracını kullanmak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin büyük çoğunluğunun birinci yapay zekâ aracı kullanımını kolay ve yazma sürecinde etkili bir destek aracı olarak değerlendirdiğini göstermektedir. Özellikle yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusunda birinci yapay zekâ aracının öğrencilere önemli katkılar sağladığı ve gelecekte de bu alanlarda kullanılmak istendiği belirlenmiştir. Ayrıca öğrenciler, birinci yapay zekâ aracının hızlı cevap verme özelliğinin öğrenme sürecinde zaman kazandırıcı ve pratik bir avantaj sunduğunu vurgulamıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin büyük çoğunluğunun ikinci yapay zekâ aracı teknolojisine aşina olduğunu ve bu aracı yazma sürecinde eğlenceli, motive edici ve işlevsel bir destek olarak değerlendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of artificial intelligence (AI) tools used in Turkish language courses on students' writing skills. For this purpose, the effects of AI tools used in Turkish language courses (First AI Tool and Second AI Tool) on students' texts were examined in terms of content and organization, vocabulary use and richness, punctuation and spelling rules, and creativity.The study group consisted of a total of thirty-two students, sixteen female and sixteen male, attending a middle school affiliated with the Ministry of National Education in the Bulanık district of Muş Province. The research was conducted using a case study design within the framework of the qualitative research approach. In the research process structured as a case study, data were collected through questionnaires, modules, and observation inventories. The modules were evaluated using scoring rubrics developed by the researcher, and the data were converted into frequencies and percentages using the SPSS program. The observation inventories and questionnaire data were analyzed through descriptive and content analysis methods.The results of the questionnaire revealed that students became acquainted with technology and AI tools at an early age and actively used these tools in their daily lives. The findings showed that students primarily used AI for educational, research, and gaming purposes and held positive opinions regarding its ability to facilitate learning and provide benefits in everyday life. However, it was also concluded that students were not sufficiently competent in the conscious, safe, and critical use of AI tools and required guidance in this regard. The findings further indicated that students generally developed positive attitudes toward the first AI tool and considered it beneficial during the writing process. In particular, the tool was reported to play a supportive role in idea generation, content enrichment, and the development of text sections. Although some students experienced difficulties with text organization and IX question generation, the majority expressed a desire to continue using the first AI tool in the future. The results also demonstrated that most students found the first AI tool easy to use and regarded it as an effective support tool in the writing process. The tool was found to make significant contributions, especially in the areas of spelling and punctuation, and students expressed a willingness to use it for these purposes in the future. Furthermore, students emphasized that the tool's ability to provide rapid responses offered a practical and time-saving advantage in the learning process. The findings additionally revealed that the majority of students were familiar with the second AI tool and evaluated it as an enjoyable, motivating, and functional support tool in the writing process.