Optik yöntemlerle 2-5 µm spektral aralıkta CO2 gazı algılama
CO2 gas sensing in the 2- 5 µm spectral range with optics methods
  1. Tez No: 855978
  2. Yazar: DUYGUNUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTDİN AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik ve Fotonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında tatsız, renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbondioksitin (CO2) optik bir ölçüm yöntemi olan kızılötesi (IR) tespit yöntemiyle ev, okul, iş yerleri, sanayi, maden bölgesi vb. yerlerde herhangi bir gaz sızıntısı durumunda can kayıplarının önlenmesi ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada dedektör olarak fotodiyot ve termopil, ışık kaynağı olarak halojen ampul ve monokromatör kullanılarak yakın ve orta IR bölgelerde çalışmalar yapılacaktır. Çeşitli optik hücre tasarımları kullanılacak ve ortama akış ölçer ile CO2 verilecektir. Dedektör çıkış sinyali ile o andaki CO2 akış değeri not alınarak dedektör çıkış sinyalinin ortamdaki CO2 miktarına bağlı değişimi gösterilecektir. Ölçüm ortamındaki CO2 miktarı arttıkça detektörün çıkış sinyalinin doğrusal olarak azalması gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, carbon dioxide (CO2), a tasteless, colorless and odorless gas, is detected in homes, schools, workplaces, industries, mining areas, etc., by using infrared (IR) detection method, which is an optical measurement method. It is aimed to prevent loss of life and environmental pollution in case of any gas leak in places. Studies will be carried out in the near and mid-infrared regions by using photodiode and thermopile as detectors, led, halogene bulb and monochromator as light source. Various optical cell designs will be used and CO2 will be given to the environment by flowmeter. The output voltage over the detector and the current carbon dioxide flow value will be noted, and graphs of variation of the signal with the amount of CO2 will be drawn. It will be shown that the output signal on the detector decreases linearly as the amount of carbon dioxide in the measurement medium increases.