Finansal derinleşme ve gelir dağılımı arasındaki ilişki: Farklı gelir grubuna ait ülkeler için panel veri analizi
The relationship between financial deepening and income distribution: Panel data analysis for different income group countries
- Tez No: 855994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Çalışma, 2004-2019 yıllarını kapsayan dönemde finansal derinleşme ile gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi farklı gelir gruplarına ait ülkeler düzeyinde incelemektedir. Araştırmanın analizinde, finansal derinleşmeyi temsilen Finansal Kurumlar Derinlik Endeksi (FIDI) ile Küreselleşme Endeksi (KOF), gelir dağılımını temsilen ise, Gini katsayısına ait veriler kullanılmıştır. Bu veriler ışığında, finansal derinleşme ile gelir dağılımı arasındaki eşbütünleşme ilişkileri araştırılmıştır. Bu noktada, birimler arası korelasyon ve parametre heterojenliğinin incelenmesin ardından, modeller için uygun olduğu belirlenen Westerlund Panel Eşbütünleşme (2007) ile Gengenbach, Urbain ve Westerlund Panel Eşbütünleşme (2016) testleri kullanılmıştır. Farklı gelir gruplarının ele alındığı çalışmada, tüm gelir grupları için FIDI ile Gini katsayısı arasında eşbütünleşme ilişkisi tespit edilmişken, KOF ve Gini katsayısı arasında yanlızca orta gelirli ülkeler için eşbütünleşme ilişkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Modellere ait uzun dönem parametreleri Ortalama Grup Dinamik En Küçük Kareler (EKK) tahmincisi aracılığıyla tahmin edilmiş olunup, değişkenler arasında Gini katsayısı ve FIDI arasında düşük ve yüksek gelir grubuna ait tüm ülkeler ile orta gelir grubunda yer alan Kosta Rika ve Macaristan'da negatif yönlü ilişki tespit edilirken, orta gelir grubunda yer alan Polonya ve Türkiye'de ise pozitif yönlü ilişkiye dair bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between financial deepening and income distribution at a level of countries belonging to different income groups and in a period covering the years between 2004 and 2019. For the research analysis, Financial Institutions Depth Index (FIDI) and Globalization Index (KOF) are used to represent the financial deepening, while Gini coefficient data is employed to represent the income distribution. Add to this, long-term parameters of the models are studied by the aid of the Average Group Dynamic Least Squares (EKS). Based on this data, cointegration relationships between financial deepening and income distribution are investigated. Following the examination of inter-unit correlation and parameter heterogeneity, Westerlund Panel Cointegration (2007) and Gengenbach, Urbain and Westerlund Panel Cointegration (2016) tests are used, which are suitable for the aforementioned modeling. As the outcome of this study, while a cointegration relationship between the Financial Institutions Depth Index and the Gini coefficient is found to be applicable for all the income groups, relationship between the Globalization Index and the Gini coefficient is detected to be suitable only for the middle-income countries.