Development of nanomedical formulations for the treatment of ocular diseases
Göz hastalıklarının tedavisine yönelik nanomedikal formülasyonların geliştirilmesi
  1. Tez No: 856003
  2. Yazar: SALİHA DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇETİNEL, DOÇ. DR. ÖZLEM KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu, 50 yaşın üzerindeki bireylerde yaygın olan ve hastaların %90'ında tedavi edilemeyen ilerleyici bir durumdur ve dünya çapında 200 milyondan fazla insanı etkileyen körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Neovasküler makula dejenerasyonu, gözün makula bölgesinde retina damarlanmasının artması ve/veya sızıntısı sonucu retina epitel dokusunun ayrılması ve dejenerasyonu şeklinde seyreder. Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), bu anormal damar büyümesinde önemli bir rol oynar ve bu nedenle oküler anti-anjiyojenik terapiler için birincil hedeftir. Bununla birlikte, mevcut anti-VEGF tedavileri, kısa yarı ömürleri nedeniyle sık göz içi enjeksiyonları gerektirir ve bu da hastanın rahatlığını ve uyumunu sınırlandırır. Bu nedenle, ilacın biyoyararlanımını arttırmak ve anti-VEGF ilaçlarının uzun süreli salımını sağlamak için yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Bu çalışma, oküler neovasküler hastalıkların tedavisinde gerekli olan göz içi enjeksiyon sıklığını azaltmayı hedefleyerek, anti-VEGF ajan olarak HRH peptidinin uzatılmış salımını sağlamak için poli(gliserol sebakat) (PGS) nanopartiküller ve çapraz bağlı hyaluronik asit hidrojelden oluşan kompozit bir ilaç salım sistemi kullanmaktadır. Bulgularımız, ilaç salım sisteminden ilk 3 ay içerisinde %41,66'lık umut verici bir ilaç salımı ortaya koyarak, uzun süreli ilaç salımı uygulamaları için potansiyele işaret etmektedir. Ek olarak, ilaç salım sistemi insan retina pigment epitel hücreleri (ARPE-19) ile biyolojik uyumluluk gösterir ve %55,19 hücre canlılığı ile insan umbilikal ven endotel hücrelerinin (HUVEC) büyümesini ve tüp oluşumunu etkili bir şekilde inhibe eder, bu da güçlü bir anti-anjiyojenik aktivite potansiyelini gösterir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, sık enjeksiyon ihtiyacını azaltarak ve uzun süreli ilaç salımı ve anti-anjiyogenik aktivite sunarak neovasküler göz hastalıklarının tedavisini önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip, umut verici bir biyobozunur bir ilaç dağıtım sistemi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neovascular age-related macular degeneration (nAMD) is a progressive condition prevalent in individuals over 50 years of age and cannot be cured in 90% of patients, and is one of the most common causes of blindness affecting more than 200 million people worldwide. Neovascular macular degeneration progresses as retinal epithelial tissue detachment and degeneration as a result of increased retinal vascularization and/or leakage of vessels in the macula region of the eye. Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) plays a crucial role in this abnormal blood vessel growth, making it the primary target for ocular anti-angiogenic therapies. However, existing anti-VEGF treatments necessitate frequent intraocular injections due to their limited half-life, limiting patient convenience and compliance. Hence, there is a need for innovative approaches to enhance drug bioavailability and achieve prolonged delivery of anti-VEGF drugs. This study employed a composite drug delivery system comprising poly(glycerol sebacate) (PGS) nanoparticles and cross-linked hyaluronic acid hydrogel to achieve an extended release of anti-VEGF agent, HRH peptide, with the objective of reducing the frequency of intravitreal injections required for treatment of neovascular ocular diseases. Our findings reveal a promising 41,66% drug release from drug delivery system within the initial 3 months, indicating potential for sustained drug release applications. Additionally, the drug delivery system indicates biocompatibility with human retinal pigment epithelium cells (ARPE-19) cells and effectively inhibits the growth and tube formation of human umbilical vein endothelial (HUVEC) cells with 55,19% cell viability, demonstrating its potent anti-angiogenic activity potential. In conclusion, this thesis study presents a promising biodegradable drug delivery system with the potential to significantly improve the treatment of neovascular eye diseases by reducing the need for frequent injections and offering sustained drug release and anti-angiogenic activity.