COVİD 19 ve sonrası dönem bankacılık hizmetlerinde dijitalleşme farkındalığının belirlenmesi: Çanakkale ili örneği
Determination of digitalisation awareness in banking services pandemic and post-pandemic period effect: The case of Çanakkale province
- Tez No: 856008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNZÜLE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bankacılık sektörü, teknoloji yeniliği alanındaki gelişmeleri ve değişiklikleri gerçekleştiren en hızlı sektörlerden biridir. Çağımızda küresel olarak görülen, tüm dünyayı ekonomik, kültürel, sosyal alanda etkileyen Covid 19 hastalığı birçok alanda değişikliği zorunlu hale getirmiştir. Bu durum Bankacılık Sektörünü de çok fazla etkilemiştir. Teknolojik altyapısı sayesinde sürece en hızlı şekilde uyum sağlamıştır. Dijital bankacılık işlemleri bu süreçte çok daha önem kazanmıştır. Bankacılık düzeyinde yapılan en önemli değişikliklerin başında, dijital bankacılık uygulamaları gelmektedir. Salgın sebebiyle kısıtlamalardan dolayı ve bulaşı engellemek için banka şubelerine gidemeyen müşteriler finans işlerini bu kanallar sayesinde yönetmişlerdir. Müşterilerin yer ve zaman kısıtı olmadan bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeleri bankaların gelirlerinin artırılmasına yardımcı olurken, müşterilerin de memnuniyetini sağlar. Çalışmanın temel amacı; müşterilerin dijital bankacılık uygulamalarını kullanma farkındalığının belirlenmesi ve bu farkındalık üzerinde COVİD 19 pandemi sürecinin etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the fastest sectors to realise developments and changes in the field of technology innovation. Covid 19 disease, which is seen globally in our age, affecting The banking sector is one of the fastest sectors to realize developments and changes in the field of technology innovation. Covid 19 disease, which is seen globally in our age and affects the whole world in economic, cultural and social areas, has necessitated changes in many areas. This situation has also affected the Banking Sector greatly. Thanks to its technological infrastructure, it has adapted to the process in the fastest way possible. Digital banking transactions have become much more important in this process. One of the most important changes made at the banking level is digital banking applications. Customers who could not go to bank branches due to restrictions due to the epidemic and to prevent infection, managed their financial affairs through these channels. The ability of customers to carry out their banking transactions without any time or place restrictions helps increase the income of banks and ensures customer satisfaction. The main purpose of the study is; The aim is to determine customers' awareness of using digital banking applications and to investigate whether the COVID 19 pandemic process has an impact on this awareness.