Çevrimiçi ikinci el pazaryerlerinde marka bağlılığının satın alma niyeti etkisi üzerine bir araştırma
Brand in online second hand marketplaces a study on the effect of loyalty on purchase intention research
  1. Tez No: 856009
  2. Yazar: ONUR GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz dijital çağında, tüketicilerin alışveriş davranışları büyük ölçüde çevrimiçi platformlar üzerinden şekillenmektedir. Özellikle çevrimiçi ikinci el pazaryerleri, tüketicilerin ekonomik, çevresel ve sosyal faktörleri göz önünde bulundurarak ürünler satın almalarını sağlayan önemli bir alternatif alışveriş platformu haline gelmiştir. Bu bağlamda, marka bağlılığı kavramı giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Tüketicilerin markalara olan bağlılığı, sadece markalarla müşteri ilişkisini değil, aynı zamanda satın alma niyetini de etkileyebilmektedir. Bu araştırma, çevrimiçi ikinci el pazaryerlerinde marka bağlılığının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın odak noktası, tüketicilerin bu pazaryerlerinde markalara olan bağlılıklarının, belirli bir ürün veya hizmet satın alma niyetlerine nasıl yansıdığını anlamaktır. Literatürdeki mevcut boşluğu doldurarak, çevrimiçi ikinci el pazaryerlerinde marka sadakati ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi daha ayrıntılı bir şekilde açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's digital age, consumers' shopping behavior is largely shaped through online platforms. Especially online second-hand marketplaces have become an important alternative shopping platform that enables consumers to purchase products by considering economic, environmental and social factors. In this context, the concept of brand loyalty is becoming increasingly important. Consumers' loyalty to brands can affect not only their relationship with brands but also their purchase intentions. This research aims to deeply examine the effects of brand loyalty on consumers' purchase intention in online second-hand marketplaces. In this context, the focus of the research is to understand how consumers' brand loyalty in these marketplaces is reflected in their intention to purchase a particular product or service. By filling the existing gap in the literature, it aims to explain the relationship between brand loyalty and purchase intention in online second-hand marketplaces in more detail.As a research method, consumers' shopping behaviors were analyzed using a large data set obtained from online second-hand marketplaces. The relationship between brand loyalty and purchase intention is evaluated by statistical methods and the findings are reported in detail. The findings reveal that brand loyalty has a positive relationship with increased purchase intention.