Yeni tiyazol türevlerinin sentezi karakterizasyonu ve DFTçalışması
Synthesis characterization and DFT study of new thiazole derivatives
  1. Tez No: 856007
  2. Yazar: ARZU ETKESER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KOPARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma sentezlendi: 1-(4-(3-metil-3-fenilsiklobutil)tiazol-2-il)-3-feniltiyoüre ve 1-(4-klorofenil)-3-(4-(3-metil-3-) fenilsiklobutil)tiazol-2-il)tioüre. Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi ve Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) moleküler formülü karakterize eder. Teorik titreşim Gaussian 09W yazılımı ile, korozyon önleyici aktivite ise kuantum kimyasal hesaplamaları ile hesaplanmıştır. Ayrıca, GaussView 5.0 paketi B3LYP/6-311G(d,p) yönteminde en yüksek dolu moleküler orbitalin (EHOMO) enerjisini, daha düşük dolu moleküler orbitalin enerjisini, enerji boşluğu ΔE, dipol momentini hesaplamak için kullanıldı. (µ) ve iletilen elektronlar (ΔN). Sertlik (ɳ), yumuşaklık (σ) ve elektronegatiflik (χ) gibi moleküler özellikler, inhibitör aktivitesinin sonuçlarına göre hesaplandı. Türevlerin korozyon önleyici aktiviteleri, kuantum kimyasal hesaplamaları kullanılarak tahmin edildi. Sonuç olarak, korozyon önleyici davranışı deneysel bir çalışma olmadan tahmin edilebilir, organik bazlı korozyon önleyiciler ile işlemin kuantum kimyasal parametreleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
This work synthesized: 1-(4-(3-methyl-3-phenylcyclobutyl)thiazol-2-yl)-3-phenylthiourea and 1-(4-chlorophenyl)-3-(4-(3-methyl-3-) phenylcyclobutyl)thiazol-2-yl)thiourea. Fourier-Transform Infrared (FT-IR) spectroscopy and Nuclear Magnetic Resonance (NMR) characterize the molecular formula. The theoretical vibration was calculated by Gaussian 09W software, and anti-corrosion activity was calculated by quantum chemical calculations. Additionally, the GaussView 5.0 package was used in the B3LYP/6-311G(d,p) method to calculate the energy of the highest occupied molecular orbital (EHOMO), the energy of the lower occupied molecular orbital, the energy gap ΔE, and the dipole moment. (μ) and transmitted electrons (ΔN). Based on the results of inhibitor activity, molecular properties such as hardness (ɳ), softness (σ) and electronegativity (χ) were calculated. The anti-corrosion activities of the derivatives were predicted using quantum chemical calculations. As a result, it has been revealed that corrosion inhibitor behavior can be predicted without an experimental study and that there is a strong relationship between organic-based corrosion inhibitors and quantum chemical parameters of the process.