5 yıldızlı zincir otel işletmelerindeki SPA merkezlerinin tercih edilmesine yönelik Marmara ve Ege Bölgesi üzerine bir çalışma
A study upon Marmara and Aegean Regiom intended to the preference of SPA centers in the chain of a five stars hotel institutions
  1. Tez No: 856027
  2. Yazar: MÜSLİM BUDAKKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK OKAN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı, Marmara ve Ege Bölgesindeki 5 yıldızlı zincir otel işletmelerindeki SPA merkezlerinin tercih edilme nedenlerinin belirlenmesidir. Çalışmada, SPA merkezlerinin tercih edilme nedenleri, işletmenin tekrar tercih edilebilmesindeki etkisi, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinden elde edilen bulgular müşterilerin demografik özellikleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır ve veriler 30 Ekim 2023-30 Kasım 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Ekonomik şartlar ve ulaşılabilirlik açısından veriler çevrimiçi olarak elde edilmiştir. Anket çalışmasına 5 yıldızlı zincir otel işletmelerinin SPA merkezlerinden son 6 ay içerisinde en az bir kez hizmet almış olan toplam 405 kişi katılım göstermiştir. Elde edilen bulgulara göre, 5 yıldızlı zincir otel işletmelerindeki SPA merkezlerinden hizmet alan müşterilerin fayda değeri algısı, hizmet kalitesi algısı ve memnuniyeti sonucu oluşan davranışsal niyetin müşterilerin işletmeyi tekrardan tercih etme ve çevrelerine tavsiye etme niyeti üzerinde güçlü, anlamlı ve olumlu yönde etkisi olduğu anlaşılmıştır. İşletmenin konumunun, personel donanımının ve eğitiminin, fiyat politikasının, ekipman çeşitliliği ve hijyeninin, şifalı ve mineralli su kaynakları olanaklarının ve mimari yapısının müşteri memnuniyeti ve sadakatine pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the reasons for being preferred SPA centers in 5-star chain hotel establishments in the Marmara and Aegean Region. The reason why SPA centers are preferred, the effect of the business on being preferred again, the contribution provided to the business, and the findings obtained were compared with the demographic characteristics of the customers. A survey, one of the quantitative research methods, was used in the study and the data was collected between 30 October 2023 and 30 November 2023. Data were obtained online in terms of economic conditions and accessibility. A total of 405 people who received service from SPA centers of 5-star chain hotel establishments at least once in the last 6 months participated in the survey. According to the findings, it has been understood that the benefit value perception, service quality perception and satisfaction of customers receiving service from SPA centers in 5-star chain hotel establishments have a strong, significant and positive effect on their tendency to prefer the establishment again and recommend it to their circle within the scope of behavioral intention. It has been determined that the location of the business, staff quality and training, price policy, equipment variety and hygiene, healing and mineral water resources facilities and architectural structure have a positive impact on customer satisfaction and loyalty.