Ortodontik nüks sonrası değişikliklerin ortodontik hastaların gülüş estetiği algılarına etkisi: Anket çalışması
Influence of changes after orthodontic relapse on the perception of smile esthetics by orthodontics patients: a Survey study
- Tez No: 856049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURVER KARSLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma amacı: Ortodontik relaps sonrası olası diş hareketlerinin ortodontik tedavi gören hastaların estetik algıları üzerindeki etkisini değerlendirmek. Materyal and Method: Daha önce ortodontik tedavi görmüş, normal profilli, sınıf I oklüzyon ve sınıf I iskelet paternine sahip bir kadın ve bir erkek gönüllünün frontal ve lateral gülümseme fotoğrafları kullanıldı. Kadın ve erkek gülümseme fotoğraflarında gerçekleştirilen ve ortodontik tedavi gören 200 meslekten olmayan kişiler tarafından değerlendirilen değişkenler: median diastema, overbite değişimi, santral diş ekstruzyonu, kesici dişlerin labio-lingual inklinasyonu, lateral dişin labio-lingual translasyonu. Değerlendiriciler 0'dan 10'a (0: en az çekici; 10: en çekici) derecelendirilen bir ölçek aracılığı ile her fotoğrafın genel çekiciliğini ve kabul edilebilirliğini derecelendirdi. Bulgular: Kadın ve erkek değerlendiriciler arasında istatistiksel farklılıklar gözlendi. Kadın ve erkek model çekicilik skorları, 0,5 mm veya daha büyük median diastema ve santral diş ekstrüzyonundan etkilendi. Erkek modelde, kadın modele göre artan overbite'ın estetik açıdan daha kabul edilebilir olduğu gözlendi. Her iki modelde de kesici dişlerin lingual eğimleri labial eğimlere tercih edilse de, kabul edilebilir eşik açısından modeller arasında fark vardı. Lateral dişin labiolingual translasyonunda, erkek katılımcıların kadın modele ilişkin frontal açı değerlendirmeleri haricinde 1 mm labial hareket ile birlikte çekicilik skorlarında azalma gözlendi. Erkek modelde sadece profil görünümdeki 1,5 mm'lik lingual hareket gülümseme estetiğini etkilerken, kadın modelde frontal görünümdeki lingual hareketler labial hareketlere benzer şekilde gülümseme estetiğini etkiledi. Sonuçlar: Kadın değerlendiriciler erkeklere göre daha eleştireldi.Yapılan değerlendirmeler sonucunda 0.5 mm median diastema ve santral diş ekstruzyonu gülümseme estetiğini olumsuz etkilemektedir. Overbite, kesici dişlerin labio-lingual eğimi ve lateral dişlerin labio-lingual translasyonunun kabul edilebilir eşiği açısından kadın ve erkek model arasında farklılıklar vardı.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the effect of possible tooth movements after orthodontic relapse on the aesthetic perception of patients receiving orthodontic treatment. Materials and Methods: Frontal and lateral smile photographs of a female and a male volunteer with a normal profile, class I occlusion and class I skeletal pattern who had previously undergone orthodontic treatment were used. Variables performed on female and male smile photographs and evaluated by 200 laypersons undergoing orthodontic treatment: median diastema, overbite change, central tooth extrusion, labio-lingual inclination of incisors, labio-lingual translation of the lateral tooth. Raters rated the overall attractiveness and acceptability of each photo using a scale from 0 to 10 (0: least attractive; 10: most attractive). Results: Statistical differences were observed between male and female raters. Female and male model attractiveness scores were affected by median diastema of 0.5 mm or greater and central tooth extrusion. It was observed that the increased overbite was more aesthetically acceptable in the male model compared to the female model. Although lingual inclinations of the incisors were preferred over labial inclinations in both models, there was a difference between the models in terms of the acceptable threshold. In the labiolingual translation of the lateral tooth, a decrease in attractiveness scores was observed with 1 mm of labial movement, except for male participants' frontal angle evaluations of the female model. While only 1.5 mm of lingual movement in the profile view affected the smile aesthetics in the male model, lingual movements in the frontal view affected the smile aesthetics in a similar way to the labial movements in the female model. Conclusions: Female evaluators were more critical than male evaluators. As a result of the evaluations, 0.5 mm median diastema and central tooth extrusion negatively affect smile aesthetics. There were differences between the male and female model in terms of overbite, labio-lingual inclination of the incisors, and the acceptable threshold of labio-lingual translation of the lateral teeth.