Tabaklamada krom tüketiminin bilgisayar yardımı ile izlenmesi ve optimizasyonu üzerine bir araştırma
A Study on monitoring and optimisation of chromium uptake in tanning process
  1. Tez No: 85608
  2. Yazar: MEHMET METE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET TABAKLAMADA KROM TÜKETİMİNİN BİLGİSAYAR YARDIMI İLE İZLENMESİ VE OPTİMİZASYONU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA MUTLU, Mehmet Mete Yüksek Lisans Tezi, Deri Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Özcan SARI Ocak 1999, 114 sayfa Bu araştırmada; krom tüketiminin bilgisayar yardımıyla izlenmesi için deri örnekleri farklı sıcaklık ve bazifıkasyon zamanlan ile tabaklanmış ve tabaklama süresince flottede krom konsantrasyonu kısa zaman aralıkları ile spektrofotometrede ölçülerek banyodaki krom tüketimi bilgisayar grafikleri ile izlenmiştir. Grafiklerden elde edilen bilgiler ve mamul deri örneklerine uygulanan fiziksel test ve kimyasal analiz sonuçlan karşılaştınlarak krom tüketiminin optimal koşullan tesbit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar sözcükler : Proses kontrol, krom tabaklama, krom tüketimi
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A STUDY ON MONITORING AND OPTIMISATION OF CHROMIUM UPTAKE IN TANNING PROCESS MUTLU, Mehmet Mete MSc in Leather Technology Supervisor : Prof. Dr. Özcan SARI January 1999, 114 pages In this research, for computer aided monitoring of chromium exhaustion, leather samples have been tanned with various application times of temperature and basification and chromium exhaustion of the float has been monitored by computer graphics by measuring the chromium concentration of the float with a spectrophotometer in short time intervals. Optimal conditions of chromium tannage have been tried to be determined by comparing the datas obtained from graphics and results of the physical tests and chemical analysis applied to the leather samples.. Keywords : Process control, chrome tanning, chrome exhaustion