Farklı tohum ekim ve fide dikim mesafelerinin galia tipi kavun üretiminde verim ve kaliteye etkisi
The Effects of different sowing and planting densities on the yield and quality of galia type melons
- Tez No: 85607
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUTSİ TURHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET FARKLI TOHUM EKİM VE FİDE DİKİM MESAFELERİNİN GALİ A TİPİ KA VUN ÜRETİMİNDE VERİM VE KALİTEYE ETKİSİ MUSLUOĞLU, ÇİĞDEM Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kutsi TURHAN Nisan, 1999 44 Sayfa Bu çalışma, farklı tohum ekim ve fide dikim mesafelerinin GALIA tipi kavun yetiştiriciliğinde verim ve kalite üzerine etkilerini saptamak amacıyla 1996 yılında Menemen yöresinde özel bir üretici tarlasında yürütülmüştür. Denemede; fide yetiştiriciliği için KLASMANN torf, Etiper Perlit ve 12x15 cm ebatlarında naylon torbalar kullanılmıştır. Bitkisel materyal olarak Hazera firmasına ait GALIA-Fı ve Altın Tohum firmasına ait AT-65 ticari isimli kavun tohumları kullanılmıştır.IV Çalışmada farklı ekim ve dikim mesafelerinin verim ve kaliteye etkisini saptayabilmek için 20x120, 30x120, 40x120, 50x120 cm tohum ekim ve fide dikim mesafeleri ile yapılan üretimde bitkiler üzerinde, Toplam Bitki Ağırlığı, Toplam Kuru Ağırlık, Yandal Sayısı, Yan Dalların Boyu, Bir Yandal Toplam Ağırlığı, Aynı Yan Dalda Toplam Yaprak Ağırlığı, Toplam Verim özellikleri saptanmıştır. Hasat edilen meyveler üzerinde ise, Meyve Çapı ve Boyu, Meyve Eti Kalınlığı, Meyve Kabuğu Kalınlığı, Çekirdek Evi Büyüklüğü, Çekirdek Evi Ağırlığı, Meyve Kabuğu Ağırlıkları ve Brix Değerleri saptanmıştır. Fide dikimi yöntemi ile yapılan yetiştiriciliğikte toplam verim, direkt tohum ekimi yöntemine göre daha yüksek bulunmuştur. Benzer şekilde erkenci verim değerinin de fide dikimi yöntemi ile yapılan yetiştiricilikte, direkt tohum ekimi yöntemi ile yapılan yetiştiriciliğe göre daha erkenci olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFERENT SOWING AND PLANTING DENSITIES ON THE YIELD AND QUALITY OF GALIA TYPE MELONS MUSLUO?LU Çİ?DEM Master of Science Thesis, Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr.Kutsi TURHAN April 1999, 44 Pages This study was carried out in a farmer field in Menemen during the 1996 growing season, to determine the effects of different sowing and planting densities on yield and quality of the GALIA type melons. In the experiment KLASSMAN peat, Etiper perlite and 12x15 cm plastic bags were used for seedling production. GALIA Fi (Hazera) and AT-65 (Altın Tohum A.Ş.) melon seeds were used as plant material.VI The following measurements were made to determine the effects of different sowing and planting densities (20x120, 30x120, 40x120 and 50x120 cm.) Total plant weight, total dry weight, number of side branches, length of side branches, total weight of a side branch, total weight of the leaves on the same branch, total yield. Fruit diameter and length, pericap thickness, rind thickness, seed nest size, seed nest weight, rind weight and total soluble solids were determined as quality characteristics on harvested fruits. Total total yield and early yield was found higher for melons grown by seedling then direct sowing.