Katarakt operasyonlarında cerrahi örtü altında ölçülen end-tidal karbondioksit ve serebral oksimetre değerlerinin COVİD-19 pnömonisi geçirmiş ve geçirmemiş hastalarda karşılaştırılması
Comparison of end-tidal carbon dioxide and cerebral oximeter values measured under surgical cover during cataract operations in patients with and without COVİD-19 pneumonia
- Tez No: 856080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERSOY KARKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Katarakt nedeniyle lokal anestezi altında, drape adı verilen hava geçirmez steril cerrahi örtü kullanılarak fakoemülsifikasyon operasyonu planlanan, COVID-19 pnömonisi geçirmiş (n=40) ve geçirmemiş (n=40) iki ana grup içinde, 2 lt/dak ve 4 lt/dak oksijen desteği verilen ikişer alt grup oluşturularak; end-tidal karbondioksit düzeylerinin, optik sinir kılıf çapı ölçüm değerlerinin, serebral/rejyonel oksimetre ve hemodinamik parametrelerinin ana ve alt gruplar arasında karşılaştırılması amaçlanmıştır. ASA I, II, III fizyolojik risk grubunda bulunan, 18 yaşından büyük, lokal anestezi altında fakoemülsifikasyon tekniğiyle tek gözünden katarakt cerrahisi geçirecek 80 hasta çalışmamıza dahil edildi. SARS-CoV-2 pnömonisi geçiren ve geçirmeyen 40'ar hasta içeren iki ana grup (Grup A ve Grup B) oluşturuldu. Her ana grup, operasyon süresince 2 lt/dak ve 4 lt/dak nazal oksijen desteği verilmek üzere blok rastgeleleştirme yöntemiyle ikişer alt gruba randomize edildi. Operasyon öncesinde drape örtülmeden ve operasyon bitiminde opere edilmeyecek olan gözün optik sinir kılıf çapı ultrasonografik olarak ölçülerek kaydedildi. Operasyon boyunca SAB, DAB, OAB, KAH; CapnostreamTM20p cihazı üzerinde ETCO2, IPI, SS, SpO2; Masimo O3 Root Monitor® (ABD) serebral/rejyonel oksimetri cihazı üzerinde hastaların sağ ve sol olmak üzere her iki temporofrontal bölgeden alınan rSO2, ΔHHbi, ΔO2Hbi, ΔcHbi, ΔBase% değerleri değerleri takip edilerek, 5 dakika ara ile kaydedildi. Ana gruplar arasında hemodinamik veriler incelendiğinde; SAB, DAB, OAB, KAH açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak 2 lt/dak oksijen desteği alan alt gruplar arasında DAB açısından anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0.002). ETCO2, IPI, SS, SpO2 , rSO2-sağ ve rSO2-sol değerleri açısından hem ana grup hem de alt gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. ΔHHbi-sağ değeri, Grup A'da Grup B'ye göre 10. dakikada anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0.002, p*=0.003). 2 lt/dak O2 alan grupların karşılaştırmasında Grup A-2'de Grup B-2'ye göre 35. dakikada daha yüksek ΔHHbi-sağ değerleri tespit edilmiştir (p=0.003, p*
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: From two main groups who had COVID-19 pneumonia (n=40) and those who did not (n=40) and who, due to cataracts, were planned to undergo a phacoemulsification operation using an airtight sterile surgical cloth called a drape under local anasthesia, two subgroups were formed who were given 2 lt/min and 4 lt/min oxygen support. The aim of this study was to compare end-tidal carbon dioxide levels, optic nerve sheath daimeter measurement values, cerebral/regional oximetry and haemodynamic parametres between main and subgroups. 80 patients in the ASA I, II, III physiological risk group, over 18 years of age, who would undergo cataract surgery on one eye with the phacoemulsification technique under local anesthesia, were included in our the study. Two main groups (Group A and Group B) were created, each containing 40 patients with and without SARS-CoV-2 pneumonia. Each main group was randomised into two subgroups by block randomisation method to receive 2 lt/min and 4 lt/min nasal oxygen support during the operation. Before the operation, the optic nerve sheath diameter of the eye that would not be operated on was measured ultrasonographically before draping and recorded and was measured ultrasonographically and recorded again at the end of the operation. During the operation; systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), end-tidal carbon dioxide (ETCO2), integrated pulmonary index (IPI), respiratory rate (RR), peripheral oxygen saturation (SpO2) were monitored and recorded on CapnostreamTM 20p device; and similarly, tissue oxygen saturation (rSO2), measurement of the relative changes in deoxygenated hemoglobin (ΔHHbi), measurement of the relative changes in oxygenated hemoglobin (ΔO2Hbi), measurement of the relative changes in total hemoglobin as a sum of ΔO2Hbi and ΔHHbi (ΔcHbi), difference between current rSO2 and user-defined baseline (ΔBase%) values obtained from both temporofrontal regions of the patients, right and left, were monitored and recorded on Masimo O3 Root Monitor®(USA) cerebral/regional oximetry device, all at 5 minute intervals. When haemodynamic data is examined between the main groups there was no significant difference in terms of SAP, DAP, MAP and HR. However,a significant difference was found in terms of DAP between the subgroups receiving 2 lt/min oxygen support (p=0.002). No statistically significant difference was observed between both the main group and the subgroup in terms of ETCO2, IPI, RR, SpO2, rSO2-right and rSO2-left values. ΔHHbi-right value was found to be significantly higher in Group A than in Group B at the 10th minute (p=0.002, p*=0.003). In the comparison of groups receiving 2 lt/min O2, higher ΔHHbi-right values were detected at the 35th minute in Group A-2 compared to Group B-2 (p=0.003, p*