Genel anestezi altında çocuk hastalarda düşük ve normal akım sevofluran anestezisinin kan gazı parametreleri, hemodinamik parametreler ve derlenme kriterlerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of low and normal flow sevofluran anesthesia on blood water parameters, hemodynamic parameters and compilation criteria in child patients under general anesthesia
  1. Tez No: 856091
  2. Yazar: MEHMET NURİ AŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR KUYUMCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızın temel amacı, çocuk hastalarda normal ve düşük akım anestezi uygulamalarının sevofluranın kan gazı parametreleri, hemodinamik parametreler ve uyanma süreci üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal-Metod: Çalışmamıza 56 hasta dahil edilip randomize kontrollü çalışma olarak planlandı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci grup düşük akım Sevofluran grubu (n=29), ikinci grup normal akım Sevofluran grubu (n=27) olarak adlandırıldı. Anestezinin sonlandırıldığı an belirlenerek, ayılma sürecinin başlangıcı olarak kabul edildi. Spontan solunma zamanı ve inhalasyon anesteziğinin kesilmesinden ekstübasyona kadar geçen süre, ekstübasyon zamanı olarak kaydedildi. Göz açma, sözel emirlere yanıt, hava yolu hassasiyeti, kirpik refleksi ve öksürük refleksi süreleri de kaydedildi. Derlenme skalası olarak Modifiye Aldrete Derlenme Skalası ve PAED Skalası kullanıldı. Bulgular: Hastaların kalp atım hızları hem bazal, hem indüksiyon sırasında, hem entübasyon ve hem intraoperatif olarak ölçüldü. İntraoperatif dönemde ölçülen bu değerler arasında sadece 90.dakikada ölçülen değerler arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0.034). Hastaların ortalama arteryel basınçları hem bazal, hem indüksiyon sırasında, hem entübasyon ve hem intraoperatif olarak ölçüldü. İntraoperatif dönemde ölçülen bu değerler arasında 5. Ve 120.dakikada ölçülen değerler arasında anlamlı fark saptanmıştır. Hastaların end-tidal CO2 hem bazal, hem indüksiyon sırasında, hem entübasyon ve hem intraoperatif olarak ölçüldü. Hem indüksiyon hem de entübasyon sırasında grup 1'de etCO2 daha düşük saptandı. Öte yandan 20, 30, 40, 50, 60 ve 90.dakikada ölçülen değerlere bakıldığında, grup 1'de anlamlı derecede daha yüksek etCO2 kaydedilmiştir. Hastaların pH değerleri hem postoperatif 2 hem de postoperatif 4. saatte grup 2'de anlamlı derecede daha yüksek saptandı. Tüm ölçümlerde grup 1'de laktat seviyesi daha yüksek saptandı. Hastaların 5. ve 10. dakikada ölçülen PAED skorları arasında anlamlı fark saptanmazken, 15.dkde grup 1'de anlamlı derecede daha yüksek PAED skoru saptandı. Yapılan tüm ölçümlerde grup 1'de anlamlı derecede daha yüksek Modifiye Aldrete skoru saptandı. Anestezi süresi ve cerrahi süresi MAS ve PAED ile aralarında korelasyon saptanmadı. PAED ve MAS skorları arasında, tüm hastalar ele alındığında, tüm ölçümlerde anlamlı negatif korelasyon saptandı. Aldrete ve PAED 15.dk skorlarına bakıldığı zaman her iki grupta da negatif korelasyon var ancak 1.gruptaki negatif korelasyon ikinci gruptaki negatif korelasyonun yaklaşık iki katı kadar güçlü saptandı. Sonuç: Araştırmamızın bulguları, düşük akım sevoflorane kullanımının, anestezi sonrası derlenme kalitesine önemli ve olumlu katkılarda bulunduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary goal of our study was to investigate the effects of normal and low-flow anesthesia applications on blood gas parameters, hemodynamic parameters, and the awakening process in pediatric patients. Material-Method: Our study included 56 patients and was planned as a randomized controlled trial. The patients were randomly divided into two groups. The first group was the low-flow Sevoflurane group (n=29), and the second was the normal flow Sevoflurane group (n=27). The end of anesthesia was determined as the start of the recovery process. The time of spontaneous breathing and the duration from the cessation of inhalation anesthesia to extubation were recorded as extubation time. Times for eye opening, response to verbal commands, airway sensitivity, eyelash reflex, and cough reflex were also recorded. The Modified Aldrete Recovery Scale and PAED Scale were used as recovery scales. Results: The heart rates of the patients were measured at baseline, during induction, intubation, and intraoperatively. A significant difference was found only in the values measured at the 90th minute intraoperatively (p=0.034). The mean arterial pressures of the patients were measured at baseline, during induction, intubation, and intraoperatively. A significant difference was found between the values measured at the 5th and 120th minutes intraoperatively. The end-tidal CO2 levels of the patients were measured at baseline, during induction, intubation, and intraoperatively. During both induction and intubation, etCO2 was found to be lower in Group 1. However, looking at the values measured at 20, 30, 40, 50, 60, and 90 minutes, significantly higher etCO2 was recorded in Group 1. The pH values of the patients were significantly higher in Group 2 both at the 2nd and 4th hours postoperatively. Lactate levels were found to be higher in all measurements in Group 1. While no significant difference was found in the PAED scores measured at the 5th and 10th minutes, a significantly higher PAED score was found in Group 1 at the 15th minute. Significantly higher Modified Aldrete scores were found in all measurements in Group 1. No correlation was found between anesthesia duration, surgical duration, MAS, and PAED. A significant negative correlation was found between PAED and MAS scores in all measurements when all patients were considered. Looking at the Aldrete and PAED scores at the 15th minute, a negative correlation was present in both groups, but the negative correlation in Group 1 was approximately twice as strong as that in Group 2. Conclusion: The findings of our research clearly demonstrate that the use of low-flow sevoflurane contributes significantly and positively to the quality of post-anesthesia recovery.