Nijer'deki gençlerin siyasi tercihlerini etkileyen faktörler (Zınder örneği)
Factors impacting the political choices of young people in Niger Republic (The case of Zinder)
  1. Tez No: 856090
  2. Yazar: ELHADJİ BACHİR SANI HAMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez, Nijer'in Zinder şehrindeki gençlerin siyasi tercihlerini, toplumsallaşmalarını ve katılımlarını etkileyen faktörleri ampirik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu faktörler sosyal, ekonomik, ideolojik, medya, aile, kabileye dayalı ve hemşehrilik faktörleri de dahil olmak üzere çeşitli türlerdedir. Çalışmanın temel amacı, bu farklı faktörlerin Zinder şehrindeki gençlerin siyasi davranışlarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için nitel yöntem kullanılmıştır. İlk olarak, araştırmada bilgi verebilecek kilit aktörlerle görüşülmüştür. Bu kapsamda veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler, odak grupları, doğrudan gözlemler, vaka çalışmaları ve masa başı araştırması yapılmıştır. Altı temel aktör kategorisi belirlenmiştir. Bunlar siyasete katılan gençler, siyasete katılmayan gençler, medya aktörleri, sivil toplum aktörleri, siyaset analistleri veya uzmanları ve geleneksel ve dini liderlerdir. Araştırma katılımcıları bilgi, deneyim ve konuya hakimiyetleri temelinde seçilmiş veya belirlenmiştir. Bir analiz çerçevesi olarak, seçim tercihinin üç açıklayıcı modeli, yani psiko-sosyolojik model, sosyolojik model ve ekonomik model tercih edilmiştir. Anthony Giddens'ın yapılandırma teorisi daha sonra incelenen olguyu analiz etmek için seçilmiştir. Elde edilen veriler nitel içerik analiziyle işlenmiştir (Leray, 2008; Sallan Gül ve Kahya Nizam, 2021). Ayrıca, bu çalışmada üç ana eksen incelenmiştir: siyasi tercih sorunu, siyasi sosyalleşme sorunu ve siyasi katılım sorunu. Çalışma çerçevesinde elde edilen sonuçlar, gençlerin siyasi tercihlerini, katılımlarını ve sosyalleşmelerini etkileyen faktörlerin çok boyutlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca, söz konusu dönemdeki meselelere, kişisel ilgi odaklarına, yaşadıkları dönemlere ve gençlerin siyasi liderlerle olan ilişkilerinin türüne bağlı olarak, bazı faktörler diğerlerinden daha etkilidir. Siyasete katılan gençlerin yörüngelerinin incelenmesiyle, atılması gereken adımlar ve karşılaştıkları başlıca zorluklar tespit edilebilmiştir. Kısaca, gençlerin siyasete katılmalarının çeşitli nedenleri vardır. Gençleri siyasete katılmaya motive eden ilk neden temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Buna ek olarak, siyasi katılım, katılan gençler ile parti genel merkezi arasında köprü rolü oynayan bir mentor (yardımcı, danışman, muhatap) veya ubangida (Hausa dilinde) arayışını gerektirmektedir. Siyasi mentor aynı zamanda genç siyasetçiler için finans sağlayıcı rolünü de oynamaktadır. Ayrıca, gençler arasında siyasete ilişkin en yaygın algı, siyasetin kişisel çıkarların bir tezahürü olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to empirically examine the factors influencing the political choices, socialization and engagement of young people in Zinder, Niger Republic. These factors included social, economic, ideological, media, family, tribal and nativeship factors. The main goal of the study is to reveal how these different factors influence the political behavior of young people in the city of Zinder. Qualitative method was used to carry out this study. Firstly, key actors who could provide insights in the research were approached. In this context, semi structured interviews, focus groups, direct observations, case studies and desk research were used to collect data. Six categories of key actors were identified. These are youth engaged in politics, youth not engaged in politics, media actors, civil society actors, political analysts or experts, and traditional and religious leaders. Research participants were selected or identified on the basis of their knowledge, experience and familiarity with the topic. As a framework of analysis, three explanatory models of electoral choice, namely the psycho-sociological model, the sociological model and the economic model, were applied. Anthony Giddens' structuration theory was then chosen to analyze the phenomenon studied. Data processing included qualitative content analysis (Leray, 2008; Sallan Gül and Kahya Nizam, 2021). Moreover, three main aspects were analyzed in this study: the issue of political choice, the issue of political socialization and the issue of political engagement. The results obtained within the framework of the study showed that the factors affecting the political choices, engagement and socialization of young people are multidimensional. Furthermore, depending on the issues in the period in question, their personal interest foci, the periods in which they live and the type of relations young people have with political leaders, some factors are more influential than others. By analyzing the trajectories of young people engaged in politics, steps that need to be taken and the main challenges they face have been identified. In short, there are various reasons why young people participate in politics. The first target of to the people was finding a job so that many of them engaged in politics to meet their basic needs. Moreover, engagement in politics includes the search for a political mentor (facilitator, adviser, counsellor, spokesperson) or 'ubangida' (in Hausa) who plays a role of a bridge between the young persons engaged in politics and the decision-makers of the parties. Also, the political tutor plays the role of financier for young politicians. In addition, most of common perceptions of the politics among young people is based on self- interest.