Antalya ili Köprü Çayı ve Manavgat Çayı havzasında su samurlarının (Lutra lutra) habitat tercihi ve popülasyon durumunun belirlenmesi
Determination of the habitat preference and population status of otters (Lutra lutra) in the Köprü Stream and Manavgat Stream basin of Antalya province
- Tez No: 856122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Avrasya su samuru (Lutra lutra) Dünya'da yayılış gösteren 13 su samuru (Lutra lutra) türünün en yaygın olanıdır. Sansargiller (Mustalidae) familyasına mensup yarı sucul tek türümüzdür. Bu çalışma Antalya ili Köprü Çayı ve Manavgat Çayı havzasında su Samuru (Lutra lutra)'nın popülasyon durumunu tespit etmek için gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları Antalya ili sınırları içinde Köprü Çayı ve Manavgat Çayı havzasında yürütülmüştür. Arazi çalışmalarında yaban hayatı envanter yöntemlerinden Var-yok iz belirti yöntemi ve fotokapan istasyon sayım yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, araştırma alanı içerisinde bulunan alabalık çiftliği sahipleri ve yöre insanı ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, türün alan kullanımı ile ilgili ön bilgiler alınmıştır. Elde edilen veriler sonucunda 102 deneme hattında Var-yok iz belirti çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında Şubat 2023-Mayıs 2023 arasında var-yok çalışmaları sonucunda su samuruna ait belirti ve izlerin bulunduğu ve bulunması muhtemel noktalara 22 fotokapan istasyonu kurulmuştur. Fotokapan istasyonları periyodik olarak her ay ziyaret edilmiş, gerekli görüldüğünde fotokapan istasyon yerleri değiştirilmiştir. Fotokapan istasyon çalışmaları sonucunda, Fırsat noktası (oportünüst) örnekleme ile çalışma sahasında 1140 Fotokapan gün değerine ulaşılmıştır. İnsan ve başıboş köpeklerin su samuru habitatında oldukça yoğun gözükmesi bu alanda önemli bir insan yaban hayatı çatışması olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Eurasian otter (Lutra lutra) is the most common of the 13 otter species distributed in the world. It is our only semi-aquatic species belonging to the marten family (Mustalidae). This study was carried out to determine the population status of the Otter (Lutra lutra) in the Köprü Stream and Manavgat Stream basin of Antalya province. Field studies were carried out in the Köprü stream and Manavgat stream basins within the borders of Antalya province. In the field studies, the wildlife inventory methods, the presence-absent trace indication method and the camera trap counting method, were used. In addition, face-to-face interviews were held with trout farm owners and local people within the research area, and preliminary information was obtained about the area use of the species. As a result of the data obtained, presence-absent trace symptom studies were carried out on 102 trial lines. As a result of presence-absence studies in the study area between February 2023 and May 2023, 22 camera trap stations were established at points where signs and traces of otters were found and where they are likely to be found. The camera traps were visited periodically every month, and the location of the camera traps was changed when necessary. As a result of the Camera Trap studies, 1140 Camera Trap days were reached in the study area with opportunistic sampling. The high density of humans and stray dogs in the otter habitat indicates that there is a significant human-wildlife conflict in this area.