Kamusal alanda gündelik yaşantının değişimi
The evolution of everyday life in public space
  1. Tez No: 856138
  2. Yazar: İBRAHİM EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZLEM AKTUĞLU AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
Özet
Enformasyon ve İletişim Devriminin yarattığı dönüşümler, toplumsal yapılar ve fikirlerin dolaşım alanı olan kamusal alanlar üzerinde derin izler bırakmıştır. Kamusal alanda gündelik yaşantının değişiminin araştırıldığı bu tezde; Enformasyon ve İletişim Devriminin sosyo-mekânsal dinamiklerle olan etkileri ortaya koyulmaktadır. Tezin amacı kamusal yaşantının doğasını ve kamusal alanda gündelik yaşantının değişimini geçmiş, bugün ve gelecek perspektiflerinde irdelemektir. Kamusal yaşamın kırılma noktalarını ve dijital teknolojinin bu alandaki rolünü sistematik bir şekilde ele alan kalitatif ve kantitatif olmak üzere karma yöntemler kullanılmıştır. İçerik ve frekans analizleri, sosyo-mekânsal ve istatistiki analizler ile sosyolojik film analizine başvurulmuş, eleştirel, postmodern ve kronolojik yaklaşımlar temel alınmış ve bir süreç analizinin de gerçekleştirildiği çalışmada disiplinler arası yaklaşımlara da başvurulmuştur. Çalışmanın kapsamında, kamusal alan ve gündelik yaşamın nasıl dönüştüğü, Enformasyon ve İletişim Devriminin gelişimi ve kamusal yaşama etkileri, dijital teknolojilerin sosyo-mekânsal dinamiklerle nasıl etkileşime girdiği ve bu etkileşimin toplumsal ilişkileri nasıl şekillendirdiği ortaya koyularak geleceğin kamusal yaşamı tartışılmıştır. Ana bulgular, dijital teknolojilerin kamusal yaşam üzerindeki etkilerini, özellikle mekânsal ve toplumsal etkileşimler açısından, göstermiştir. Bu etkiler, teknoloji ekseninde kamusal yaşamın doğasının anlaşılmasını ve geleceğine dair önemli içgörüler sunulmasını sağlamaktadır. Araştırmanın bulguları, kentsel planlama, mimarlık, coğrafya, toplum bilimleri gibi alanlarda hissedilecek şekilde, dijitalleşmenin kamusal alanlara ve toplumsal yapıya uyumunu destekleyici yönler sunmaktadır. Çalışmanın yeniliği, kamusal yaşamın dijital çağdaki dönüşümünü kapsamlı bir biçimde irdelemesi ve bu doğrultuda kullanılan yöntemler, disiplinler arası yaklaşımı, eleştirel ve geliştirici bakış açıları ve önerilerindedir. Bu öneriler, mevcut yazındaki boşlukları doldurarak, kamusal alanların geleceğini şekillendirmede önemli bir katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, kamusal yaşamın doğasının dinamik, devingen, kendini yeniden üreten, deneyimlerle var olan ve hep yeni olma durumunu içinde barındıran bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca dijital teknolojilerin kamusal yaşam üzerindeki etkilerini anlamada yeni bir çerçeve sunarken, geleceğin kentlerinde kamusal alanların nasıl anlaşılıp geliştireceğine dair yol gösterici olmayı hedeflemekte, kamusal yaşamın tüm paydaşlarına hitap etmektedir.
Özet (Çeviri)
The transformations wrought by the Information and Communication Revolution have left profound marks on social structures and public spaces, the arenas for the circulation of ideas. This thesis investigates the changes in daily life within public spaces; it reveals the effects of the Information and Communication Revolution on socio-spatial dynamics. The thesis examines the nature of public life and the changes in daily life within public spaces from past, present, and future perspectives. A mixed-method approach, incorporating both qualitative and quantitative methods, systematically addresses the breakpoints in public life and the role of digital technology in this realm. Content and frequency analyses, socio-spatial and statistical analyses, and sociological film analysis have been employed, grounding the study in critical, postmodern, and chronological approaches, and interdisciplinary perspectives have been utilised throughout the process analysis. Within the scope of this study, how public spaces and everyday life are transformed, the development of the Information and Communication Revolution and its effects on public life, the interaction of digital technologies with socio-spatial dynamics, and how this interaction shapes social relations are discussed, contemplating the future of public life. The main findings demonstrate the impacts of digital technologies on public life, especially in terms of spatial and social interactions. These impacts facilitate an understanding of the nature of public life in the technological context and offer significant insights into its future. The findings of the research present aspects that support the adaptation of digitalisation to public spaces and social structures, impacting areas such as urban planning, architecture, geography, and social sciences. The novelty of this study lies in its comprehensive examination of the transformation of public life in the digital age and the methods used, its interdisciplinary approach, critical and constructive perspectives, and recommendations. These recommendations will significantly contribute to shaping the future of public spaces by filling gaps in the existing literature. In conclusion, this study reveals that the nature of public life is a dynamic, evolving phenomenon, capable of self-renewal, existing through experiences, and constantly embracing novelty. Moreover, it offers a new framework for understanding the effects of digital technologies on public life, aiming to guide the development of public spaces in future cities and addressing all stakeholders in public life.