Determination of salt stress tolerance levels of different bean genotypes
Farklı fasulye genotiplerinin tuz stresine tolerans düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 856141
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KUŞVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Farklı fasulye genotiplerinin tuza tolerans düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekelştirilen bu çalışmada 20 farklı fasulye genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Genotiplere ait tohumlar 2:1 oranında torf: perlit karışımı içeren 12 L hacmindeki saksılara ekilmiştir. Tohum ekiminden 36 gün sonra stres uygulamlarına başlanmıştır. Bu amaçla 50 mM NaCl dozundan başlanarak tuz konsantrasyonu kademeli olarak artırılmış ve final konsantrasyon olarak 150 mM NaCl dozuna ulaşılmıştır. On altı gün tuz stresine maruz bırakılan bitkiler hasat edilerek ölçüm ve analizler gerçekleştirilmiştir. Bitkiler morfolojik ve fizyolojik parametreler bakımından incelenmiştir. Skala değerlendirmesi bakımından GT-1 ve GT-16 genotipleri“1,33”skala değeri ile kontrol bitkilerine en yakın gelişme gösteren genotipler olurken; GT-8, GT-14, GT-18 ve GT-19 genptipleri ise“5”skala değeri ile tuz stresinden en fazla etkilenen başka bir ifade ile zararlanmanın en fazla genotipler olarak belirlenmiştir. Tuz stresi (150 mM NaCl) yeşil aksam yaş ve kuru ağırlıkları, gövde boyu ve çapı, yaprak alanı, yaprak oransal su içeriği (YOSİ) ve SPAD değeri bakımından değişen oranlarda azalmaya neden olmuştur. Buna göre kontrol bitkilerine oranla kayıpların daha düşük oranda meydana geldiği genotiplerin GT-6, GT7, GT-11 ve GT-16, kayıpların en fazla olduğu genotiplerin ise GT-8, GT-14, GT-18, GT19 ve GT-20 olduğu görülmüştür. Membran zararlanma indekis (MZİ) tuz stresi ile birlikte ortalama olarak %42, Na ve Cl iyon içeriği ise kontrol bitkilerine oranla ortalama olarak %724 ve %845 oranında artış göstermiştir. Toksik iyon içeriği bakımından seçici davranarak bünyesinde daha az oranda Na ve Cl iyonu biriktiren genotipler arasında GT6, GT-7, GT-11 ve GT-16 ilk sırada yer almış, GT-2, GT-4, GT-8 ve GT-9 en fazla Na ve Cl iyonu içeren genotipler olmuştur. K (%48,16 azalma) ve Ca (%43,53 azalma) iyon iv içerikleri ise 150 mM NaCl uygulaması ile birlikte azalma göstermiştir. Bu azalma GT6, GT-7, GT-11 ve GT-16 daha düşük oranda olmuştur. GT-8, GT-14, GT-19 ve GT-20 fasulye genotiplerinde K ve Ca iyon içeriğindeki kayıplar belirgin olarak artmıştır. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda erken gelişim aşamasında gerçekleştirilen çalışmada, GT-6, GT-7, GT-11 ve GT-16 nolu fasulye genotiplerinin tolerant, GT-8, GT-14, GT-18 ve GT19 nolu genotiplerin hassas olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to determine the salt tolerance levels of different bean genotypes, 20 different bean genotypes were used as materials. Seeds of the genotypes were planted in 12 L pots containing peat: perlite mixture in a ratio of 2:1. Stress treatments were started 36 days after seed planting. For this purpose, starting from a dose of 50 mM NaCl, the salt concentration was gradually increased and a final concentration of 150 mM NaCl was reached. Plants exposed to salt stress for sixteen days were harvested and measurements and analyzes were carried out. Plants were examined in terms of morphological and physiological parameters. In terms of scale evaluation, GT1 and GT-16 genotypes showed the closest development to control plants with a scale value of“1,33”, while GT-8, GT-14, GT-18 and GT-19 genptypes showed the most development against salt stress with a scale value of“5”. In other words, the genotypes that suffered the most were determined to be affected. Salt stress (150 mM NaCl) caused a decrease at varying rates in terms of shoot fresh and dry weights, stem length and diameter, leaf area, leaf relative water content (RWC) and SPAD value. Accordingly, the genotypes with lower losses compared to control plants are GT-6, GT-7, GT-11 and GT16, it was observed that the genotypes with the highest losses were GT-8, GT-14, GT-18, GT-19 and GT-20. Membrane damage index (MDI) increased by 42%, Na and Cl ion contents increased by 724% and 845% on average compared to control plants. Among the genotypes that act selectively in terms of toxic ion content and accumulate less Na and Cl ions, GT-6, GT-7, GT11 and GT-16 ranked first, GT-2, GT-4, GT-8 and GT-9. Were the genotypes containing the most Na and Cl ions. K (48,16% decrease) and Ca (43,53% decrease) ion contents decreased with the application of 150 mM NaCl. This ii decrease was at a lower rate in GT-6, GT-7, GT-11 and GT-16. Losses in K and Ca ion content increased significantly in GT-8, GT-14, GT-19 and GT-20 bean genotypes. In line with all these results, in the study carried out at the early development stage, bean genotypes GT-6, GT-7, GT-11 and GT-16 were found to be tolerant, Genotypes GT-8, GT-14, GT-18 and GT-19 were determined to be sensitive.