Topolojik uzayların cebirsel analizi: Global etkiler
Algebraic analogue of topological spaces: Global actions
- Tez No: 856151
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Grup Teori' ye ilişkin tanım ve teorilere yer verilmiştir. İkinci bölümde; Bir Grubun Bir Küme Üzerine Etkisi detaylı şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Topolojik Uzay' a ilişkin tanımlamalar yapılıp Topolojik Uzaylar cebirsel anlamda analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde; özgün bir kavram olan Topolojik Global Etki tanımlanıp çeşitli tanımlarla ve örneklerle Topolojik Global Etki kavramı daha anlaşılır kılınmaya çalışılmıştır. Son bölümde; elde edilen kazanımlar değerlendirilerek gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis consist of five chapters. The first chapter includes definitions and theorems regarding Group Theory. In the second chapter, A Action of Group on A Set is examined in detail. In the third chapter, the definitions of Topological Spaces are made and Topological Spaces are analyzed as algebraical. In the fourth chapter, Topological Global Action, which is a unique concept, is defined and the concept of Global Action are tried to be made more comprehensible with various definitions and examples. In the last chapter, the achievenments are evaluated and suggestions are made for future studies.