Sıhhat gazetesinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (1-20. sayılar)
Transcription and evaluation of Sıhhat newspaper (1-20. numbers)
  1. Tez No: 856153
  2. Yazar: RÜMEYSA AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KEÇECİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Matbaanın yaygınlaşmasıyla birlikte dünyanın çeşitli yerlerinde kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik yayıncılık faaliyetleri başlamıştır. Kamuoyunu bilgilendirmenin en önemli yollarından biri düzenli olarak yayımlanan gazete ve dergilerdir. XIX. yüzyılda Osmanlı toplumunda çeşitli gruplar, halkı eğitmek, bilinçlendirmek amacıyla gazete veya dergiler yayınlamışlardır. Bunlardan biri, Osmanlı Devleti'nde Ermeni bir doktor olan Manuel Ütücyan Bey'in çıkardığı Sıhhat gazetesidir. Gazete 1884 yılında yayın hayatına başlamış ve dört yıl boyunca düzenli olarak yayımlanmıştır. Haftalık olarak çıkarılan gazete Osmanlıca harflerle Türkçe olarak yayımlanmıştır. İlk dönemde 30 paradan satılan gazete ilerleyen dönemlerde 50 paraya satılmıştır. Birinci yılda 45 sayı, ikinci ve üçüncü yıllarda 44 sayı, dördüncü yılda ise 43 sayı olmak üzere toplam 176 sayı yayımlanmıştır. İlk sayısında amacı padişahın sağlık alanında yaptıklarını aktarmak, dönemin ilerlemesine sebep olan bilimin önemini tarif etmek olarak açıklanan gazetenin idaresi Beyoğlu'nda Zambak sokağındadır. Bu çalışmamızda Sıhhat gazetesinin ilk 20 sayısı transkript edilerek değerlendirilmiştir. Konu başlıkları incelendiğinde gazetede salgın hastalıklar, Avrupa'da tıp alanındaki gelişmeler, doğru beslenme yöntemleri gibi hususlara değinildiği görülmüştür. Gazetenin son sayfaları ilanat bölümü olarak ayrılmış ve bu bölümde çeşitli içeceklere yönelik tanıtımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the printing press, publishing activities to raise public awareness have started in various parts of the world. One of the most important ways to inform the public is through newspapers and magazines that are published regularly. In the nineteenth century, various groups in the Ottoman society published newspapers and magazines in order to educate and raise awareness of the people. One of them is the Sıhhat newspaper published by Manuel Ütücyan Bey, an Armenian doctor in the Ottoman State. The newspaper began publication in 1884 and was published regularly for four years. The newspaper, which was published weekly, was published in Turkish with Ottoman letters. The newspaper, which was sold for 30 coins in the first period, was sold for 50 dollars in the following periods. A total of 176 issues were published, including 45 issues in the first year, 44 issues in the second and third years, and 43 issues in the fourth year. The administration of the newspaper, which was explained in its first issue as conveying the sultan's works in the field of health and describing the importance of science that caused the progress of the period, is located on Zambak Street in Beyoğlu. In this study, the 1st edition of the Sıhhat newspaper. The number 20 published in the year was transcribed and evaluated. When the subject headings were examined, it was seen that issues such as epidemics, developments in the field of medicine in Europe, and proper nutrition methods were mentioned in the newspaper. The last pages of the newspaper were reserved as the advertisement section and in this section, promotions for various drinks were made.