Kumaşlar üzerindeki atış artıklarının fourıer dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile incelenmesi
Examination of shot residues on fabrics with fourier transform infrared spectroscopy (FTIR)
  1. Tez No: 856157
  2. Yazar: BETÜL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adli Bilimler en kısa ve öz haliyle bilimin hukuka uygulanması olarak tanımlanabilir. Adli bilimler herhangi bir suç işlendiğinde olayın nasıl işlendiği, kim veya kimler tarafından işlendiği, gerçekleştirilen eylemde hangi aletlerin kullanıldığı gibi birçok soruya cevap vermemizi sağlar. Adli kimya, adli biyoloji, adli fizik, balistik, toksikoloji, belge inceleme gibi birçok alan bulunduran adli bilimler, hukuk sistemine bilimsel ve teknik yöntemlerle destek sağlayan bir multidisipliner alandır. Adli bilimler, kanıtların doğru bir şekilde toplanmasını, analiz edilmesini ve yorumlanmasını sağlayarak adil bir yargılama sürecine katkıda bulunur. Kumaş hedef yüzeylere 0 cm, 5 cm, 50 cm ve 100 cm mesafelerden Türkiye yapısı, Sarsılmaz marka, 9x19 mm. çapında, Kılınç 2000 Light tabanca, İtalya yapısı, Beretta marka 7.65 mm. çapında tabanca, Bahadır marka, 12 kalibre, av tüfeği ve İngiliz yapısı 7.9 mm. çapında Lee-Enfield marka tüfek ile atışlar yapılmıştır. Atış sonrası yüzeyde oluşan atış artıkları Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile incelenmiş ve PCA analizi kullanılarak mühimmatın cinsine ve mesafesine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Kumaş hedef yüzeyindeki atış artıklarının incelenmesi için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR)'nin tahribatsız ve elverişli bir yöntem olduğu, aynı mesafeden yapılan atışlarda farklı mühimmat türlerinin PCA analiz ile gruplanabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic Sciences can be defined as the application of science to law in its shortest and most concise form. Forensic sciences enable us to answer many questions such as how the crime was committed, by whom or by whom it was committed, which tools were used in the action performed. Forensic sciences, which include many fields such as forensic chemistry, forensic biology, forensic physics, ballistics, toxicology, document examination, is a multidisciplinary field that provides support to the legal system with scientific and technical methods. Forensic sciences contribute to a fair trial process by ensuring that evidence is collected, analysed and interpreted correctly. The fabric target surfaces were shot at distances of 0 cm, 5 cm, 50 cm, and 100 cm with a Turkish Sarsılmaz pistol with a 9x19 mm. diameter, Kılınç 2000 Light pistol, an Italian Beretta pistol with a 7.65 mm. diameter, a Bahadır shotgun with a 12 calibre, and a British Lee-Enfield rifle with a 7.9 mm. diameter. The shot residues formed on the surface after firing were analysed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and evaluated depending on the type and distance of the ammunition using PCA analysis. It was determined that Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) is a non-destructive and convenient method for the examination of shot residues on the fabric target surface, and that different types of ammunition can be grouped by PCA analysis when fired at the same distance.