Akıllı kent standartları ve tasarımı için rehber sistemi önerisi
A guidance system for smart city standards and design
  1. Tez No: 856165
  2. Yazar: NİHAN SENA HİDİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AYTEN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya nüfusunun hızla ve plansızca artması sonucunda ortaya çıkan kentsel problemler, aciliyet ile çözülmesi gereken bir durum halini almıştır. Temelleri sanayi devrimine dayanan bu soruna çözüm olarak ortaya çıkan akıllı kentleşme kavramı günümüzde hızla popülarite kazanmış ve çeşitli şekillerde uygulanmaya başlanmıştır. Kentleşme kapsamında akıllı kent kavramının temel esaslarının netleşmemiş olduğu, tek bir tanım birliğinin bulunmadığı ve uygulama sisteminin yerel olarak farklılık gösterdiği görülmüştür. Bu farklılıklar ile birlikte teknolojinin aklın önüne geçtiği şüphesi canlanmıştır. Toplumsal talebin ve öngörünün akıllı kentleşme sürecinde ne ölçüde var olması gerektiği sorusu sorulmuştur. Mimari tasarımın ve yer bilimsel çalışmaların kentleşme ve yerleşme bağlamındaki eksikliği fark edilmiş ve akıllı kentleşme özelinde irdelenerek açıklanmıştır. Mevcut akıllı kentleşme uygulamalarındaki standardizasyon ve senkronizasyon eksikliğine yönelik çözümsel yaklaşımları ve kavramlar arası ilişkileri kapsayan bu çalışmanın amacı, dünya çapındaki akıllı kentleşme dönüşümünün mevcut dinamiğini araştırıp anlamak, bu dinamik içerisindeki sorunları ortaya koyup, gelişmenin desteklenmesi adına bir rehber sistemi önermektir. Karma araştırma yöntemi ile yürütülen çalışma kapsamında akıllı kentleşme kavramının özellikleri, örnekleri, esasları araştırılmış, konu ile ilgili toplum kanaatini ölçmek amacıyla bir anket ölçeği oluşturulup uygulanmış ve kavramsal bozulmanın önüne geçmek, efektif bir gelişim sağlamak amacıyla dinamik bir rehber ve standardizasyon sistem önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid increase in the world population, urban problems have become a situation that needs to be solved with urgency. The concept of smart urbanization, which emerged as a solution to this problem, which has its roots in the industrial revolution, has rapidly gained popularity today and has started to be implemented in various ways. It has been observed that there is no single definition within the scope of urbanization and the application system varies locally. With these differences, the suspicion that technology has overtaken reason has been revived. The question was asked to what extent social demand and foresight should be present in the smart urbanization process. The lack of architectural design and geoscientific studies in the context of urbanization and settlement has been noticed and explained in the context of smart urbanization. The aim of this study, which includes analytical approaches to the lack of standardization in current smart urbanization practices and the relationships between concepts, is to investigate the current dynamics of smart urbanization transformation worldwide, to reveal the problems within this dynamic and to propose a guidance system to support development. Within the scope of the study conducted with a mixed research method, the characteristics and principles of the concept of smart urbanization were investigated, a survey scale was created and applied to measure public opinion on the subject, and a dynamic guide proposal was presented in order to prevent conceptual deterioration and ensure effective development.