Probiotics in cosmetic skin care products
Kozmetik cilt ürünlerinde probiyotikler
  1. Tez No: 856166
  2. Yazar: OZAN SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN UZUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda, pre-pro ve / veya postbiyotiklerin cilt bakım ürünlerinde kullanılması oldukça yaygınlaşmıştır. Genellikle güvenli bir profile sahip olmalarından dolayı birçok kozmetik firması ürünlerinde probiyotikleri, prebiyotikleri, sinbiyotikleri ve diğer bazı hücre metabolitlerini veya tümüyle postbiyotik lizatları ürün içeriğinde kullanmaya başlamıştır. Fakat etkinlik takibi, üretim aşamasındaki zorlu koşulların aktif maddeler üzerindeki etkileri gibi konular, formüllerde probiyotiklerin kullanımında bazı zorluklar oluşturmaktadır. Son zamanlarda postbiyotiklerin kullanımı teknik olarak daha kolay olmakla kalmayıp, faydalı metabolitler de içermesi nedeniyle daha da yararlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada probiyotiklerin akne üzerinde etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir yandan antimikrobiyal aktivite, diğer yandan mikrobiyotanın dengelenmesi, yararlı organizmaların sayılarının dengelenmesinin cilt sağlığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 5 farklı süt ürününden laktik asit bakterisi izolasyonu yapılmıştır. İzolasyonu yapılan bakteriler Illumina yeni nesil dizileme tekniği ile tanılanmıştır. İzole edilen laktik asit bakterilerinin, fiziksel koşullara duyarlılıkları, antibiyotik duyarlılıkları, antimikrobiyal aktiviteleri, biyofilm oluşturma gibi özellikleri değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra karakterizasyonu yapılan bakterilerin, Cutibacterium acnes üzerinde etkinliği in vitro olarak incelenmiştir. İzole edilen bakterilerden elde edilen supernatanların, günümüzde yaygınca kullanılan serum tarzı ürünlerin formüllerine entegre edilerek hazırlanan formüllerin hızlandırılmış stabilite testleri koşullarındaki kararlılıkları incelenmiştir. Bu formüller optimize edildikten sonra gönüllü deneklerden oluşan akneleri olan veya akneye yatkın cildi olani gönüllü panellerinde denemesi, bu çalışmanın gelecekte yapılması planlanan bölümünü oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of pre-pro and/or postbiotics in skin care products has become quite common. Since they generally have a safe profile, many cosmetic companies have started to use probiotics, prebiotics, synbiotics and some other cell metabolites or entirely postbiotic lysates in their products. However, issues such as effectiveness monitoring and the effects of harsh conditions during the production phase on active ingredients pose some difficulties in the use of probiotics in formulas. Recently, postbiotics are not only technically easier to use, but are also thought to be more beneficial because they contain beneficial metabolites. This study aimed to examine the effects of probiotics on acne. It is aimed to examine the effects of antimicrobial activity on the one hand and balancing of the microbiota and the number of beneficial organisms on the other hand, on skin health. For this purpose, lactic acid bacteria were isolated from 5 different dairy products. The isolated bacteria were identified using the Illumina next-generation sequencing technique. Properties of the isolated lactic acid bacteria, such as their sensitivity to physical conditions, antibiotic susceptibility, antimicrobial activities, and biofilm formation, were evaluated. In addition, the effectiveness of the characterized bacteria on Cutibacterium acnes was examined in vitro. The stability of the formulas prepared by adding the supernatants obtained from isolated bacteria to serum-like products commonly used today, under accelerated stability test conditions, was examined. After these formulas are optimized, testing them on volunteer panels consisting of volunteers with acne or acne-prone skin will constitute the planned part of this study in the future.