Model predictive control of permanent magnet synchronous motor in electric power assisted steering system
Elektrik gücü destekli direksiyon sistemi için sürekli mıknatıslı senkron motorun model öngörümlü denetimi
  1. Tez No: 856183
  2. Yazar: ALI MOHAMMAD EID SULAIMAN BASHABSHEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BARIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez kapsamında kolon tipi elektrik gücü destekli direksiyon (EGDD) sisteminin modeli ve isleyisi açıklanmakta ve EGDD sisteminde yer alan sürekli mıknatıslı senkron motorun (SMSM) kontrolüne yönelik metot gelistirilmistir. Ani direksiyon taleplerini karsılayabilmek için akım ve moment degisimleri analiz edilerek motor kontrolünde kullanılmıstır. Analizler MATLAB/Simulink ortamında yapılarak benzetim sonuçları sunulmustur. Model öngörümlü denetim (MÖD) birden fazla çıktıyı tek bir maliyet fonksiyonu ile kontrol edebilme kabiliyetine sahiptir. Çalısmada ayrıca anahtarlama minimizasyonu terimi motor akım dalga seklinde negatif etki gösteren maliyet fonksiyonuna eklenmistir. MÖD, alan yönlendirmeli kontrol (AYK) ile birlikte kullanıldıgında oldukça dinamik bir hale gelmis ve dalgalanmalar minimuma inmistir. Tez kapsamında uzay darbe genislik modülasyonu (UDGM) ve MÖD hibrit olarak uygulanmıstır. Önerilen metot ile gözlenen iyilestirmeler ve sonuçlar tez kapsamında detaylıca sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the model and operation of column-electric power assisted steering (C-EPAS) system, then analyzes the control of permanent magnet synchronous motor (PMSM) as assist motor of EPAS. Sudden steering demands by a driver requires an accurate and fast motor response, therefore, the electric current and torque will be chosen. MATLAB/Simulink will be used for the analysis. The classical field-oriented control (FOC) and model predictive control (MPC) will be utilized in this regard. Among many MPC techniques, finite set-model predictive control (FS-MPC) is chosen, because it is convenient for the designated AC drive system. MPC is capable of achieving multiple control objectives in a single cost function. Therefore, a switching minimization term is added to the cost function, which shows a negative effect on the motor current waveform. MPC achieved a high dynamic control, whereas FOC with proportional-integral (PI) controllers satisfies the minimum ripple. A proposed combination of both methods is applied to utilize the benefits of space vector pulse width modulation (SVPWM) and MPC optimality principle. A sort of enhancement is observed in the combined method.