Applied control techniques to increase the performance of electric vehicle motors
Kontrol yöntemleri ile elektrikli araçlarda kullanılan motorların performansının artırılması
- Tez No: 781919
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAİF BAYIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektrikli Araç (EA) pazarı ve endüstrisi hızla büyümektedir. Bu büyüme beraberinde çözülmesi gereken ve gelişmeye engel teşkil eden teknik zorluklar barındırmaktadır. Bu alanın karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan biri de bu araçların motorlarının denetimidir. Bu nedenle yüksek verim ve düşük maliyet açısından uygun elektrik motorunun tercih edilmesi önemlidir. Bu motorların doğru denetlenmesi zorunluluğu vardır. Alan Yönlendirmeli Kontrolü (Field Oriented Control) kontrol stratejisi bu motorların performansının belirlenmesinde kullanılabilir. Bu tez çalışmasında, Orantısal-İntegral yaklaşımın temsil ettiği geleneksel kontrol tekniği ile gelişmiş Model Öngörülü Kontrol (Model Predictive Control) yaklaşımı ve zeki Takviyeli Öğrenme (Reinforcement Learning) yaklaşımı karşılaştırmalı olarak bir Batarya Elektrikli Araç (BEA) modeli üzerinde denemiştir. Ayrıca asenkron motor ve sabit mıknatıslı senkron motor olmak üzere iki farklı motor MATLAB/Simulink'teki BEV modelinde kullanılmıştır. Bu tez çalışması ile BEA'da performans ve verim dikkate alındığında tercih edilmesi gereken elektrik motoru ve bunu sağlayan kontrol yöntemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The progress of the growth of the Electric Vehicle (EV) industry and market needs solutions to the challenges that stand as obstacles before this growth. One of the most important challenges facing this field is the machinery of these vehicles. For this reason, it requires selecting the appropriate machine in terms of high efficiency and low cost; nevertheless, the machines also have a challenge, which is the control strategy represented by Field Oriented Control (FOC) and its techniques that can balance the performance of this machine. This study presents a comparative study between the traditional control technique represented by the Proportional-Integral approach and the advanced Model Predictive Control (MPC) approach and the intelligent Reinforcement Learning (RL) approach in addition to comparing the AC Induction Motor (ACIM) and the Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM) in the EV application in MATLAB/Simulink. This thesis presents the electric motor that should be preferred in terms of efficiency and performance in a Battery Electric Vehicle (BEV) with the preferred control methods.