Polikistik over sendromu (PCOS) tanılı hastalarda tiroid bozukluklarının araştırılması
The incidence of thyroid diseases in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 856200
  2. Yazar: ÖZGE COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, polikistik over sendromu (PCOS) olan hastalarda tiroid hastalıklarının görülme sıklığını araştırmaktır. YÖNTEM: Bu çalışmaya,Ocak 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında hastanemize başvuran 68 polikistik over sendromu tanılı hasta ve 85 kontrol hasta grubu dahil edildi.Tüm hastaların demografik özellikleri kaydedildi.Polikistik over sendromu tanılı hastalardan ve kontrol grubundan menstrüel siklusun aynı dönemlerinde alınan serum örneklerinde FSH,LH,Prolaktin,TSH,T4 VE T3 düzeyleri ölçüldü. BULGULAR: Araştırma dahilinde 153 hasta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to investigate the incidence of thyroid diseases in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS). METHODS: In this study, 68 patients with polycystic ovary syndrome and 85 controls admitted to our hospital between January 2022 and January 2023 were included. Demographic characteristics of all patients were recorded. FSH, LH, prolactin, TSH, T4 and T3 levels were measured in serum samples obtained from patients with polycystic ovary syndrome and controls at the same periods of the menstrual cycle. RESULTS: 153 patients were evaluated in the study.