Gebelerde TSH, serbest T4, TGAb ve TPOAb değerlerinin 1. trimester gebelik kayıplarındaki rolü
Role of free T4, TSH, TGAb, TPOAb levels in first trimester pregnancy loss
- Tez No: 856199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. ORHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, serum TSH, serbest T4, TGAb ve TPOAb seviyelerinin birinci trimester gebelik kayıplarındaki rolünü araştırmak. YÖNTEM: Çalışmaya 10.07.2023 ile 10.11.2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, 5-14 gestasyonel haftaları arasında bulunan abortus (düşük) tanısı konulan 84 gebeyle yine aynı gestasyonel haftalarda polikliniğimize başvuran sağlıklı 84 gebenin sonuçları karşılaştırıldı. Tüm gebelerin demografik ve gebelik özellikleri kaydedildi. Çalışma ve kontrol grubundan benzer haftalarda alınan serum örneklerinde TSH, serbest T4, TGAb ve TPOAb düzeyleri ölçüldü. BULGULAR: Serum parametreleri, kontrol grubu ve abortus (düşük) grubunda karşılaştırıldığında; Abort (düşük) tanısı konulan hasta grubunda yer alanların, kontrol grubunda yer alanlara göre TSH düzey oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05). Missed abort(gecikmiş düşük) varlığı tespit edilen hastalarda TGAb oranı daha yüksek bulundu (p=0,050). SONUÇ: Birinci trimester gebelik kayıpları sık görülen gebelik komplikasyonlarından biri olmaya devam etmektedir. Etiyolojisinde birçok neden bulunması nedeniyle yönetimi zor bir durumdur. Değiştirilebilir nedenler arasında tiroid fonksiyon değerlerinin detaylı incelenmesinin önemi artmaktadır. Çalışma sonucunda abort (düşük) grubunda sağlıklı kontrol grubuna kıyasla subklinik hipotiroidi oranının daha yüksek olması bunu desteklemektedir. Gebelik öncesi ve ilk trimesterde TSH seviyesinin kontrol edilip hipotiroidi veya subklinik hipotiroidi tespit edilirse tedavi ile düşük sıklığının azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to investigate the role of free T4, TSH, TPOAb, TGAb levels in first trimester pregnancy loss. METHODS: The results of 84 pregnant women between 5-14 gestational weeks who were determined to have abortion and 84 healthy pregnant women between the same gestational weeks who applied to our T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 10.07.2023 and 10.11..2023 were compared. Demographic and pregnancy characteristics of all pregnant women were recorded. TSH, free T4, TPOAb, TGAb levels were measured in serum samples obtained from the abortion and control groups at similar weeks. RESULTS: When serum parameters were compared in the control group and abortion group; It was determined that the TSH value of the patients in the patient group diagnosed with abortion were higher than those in the control group (p0.05). TGAb rate was found to be higher in patients diagnosed with missed abortion (p=0.050) CONCLUSION: First trimester pregnancy losses continue to be one of the common pregnancy complications. It is a difficult condition to manage because there are many reasons in its etiology. Among modifiable causes, the importance of detailed examination of thyroid function values is increasing. As a result of the study, the higher rate of subclinical hypothyroidism in the abortion group compared to the healthy control group supports this. It is thought that if the TSH level is checked before pregnancy and in the first trimester and hypothyroidism or subclinical hypothyroidism is detected, the frequency of miscarriage can be reduced with treatment.