Melazma hastalarında metabolik durumun ve serum adipokin düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 856216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Metabolik sendrom (MetS) ve melazma patogenezlerinde inflamasyonun, adipokinlerin ve WNT/beta-katenin yolağındaki bozuklukların rolü gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı melazma hastalarıyla MetS veya bileşenleri arasındaki ile potansiyel ilişkiyi ve serum adipokin düzeylerinin melazma hastalarında düzeyini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli, olgu-kontrol çalışması gerçekleştirildi. 48 Melazma hastası ve yaş-cinsiyet uyumlu 57 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, gebelik öyküsü, KOK ilaçların kullanımı, ek hastalık öyküsü, ilaç, sigara, düzenli alkol kullanımı açısından anlamlı fark saptanmadı. Ailede melazma öyküsü (p= 0,008), Ultraviyole maruziyeti (p= 0,004) ve düzenli güneşlenme öyküsü (p= 0,019) melazma grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu. Gruplar arasında MetS sıklığı, serum adiponektin ve leptin düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı (sırası ile; p= 0,951; p= 0,153; p= 0,230). Melazma grubunda bozulmuş glukoz toleransı sıklığı ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri anlamlı olarak yüksekti (sırası ile; p= 0,041; p= 0,048). Diğer MetS bileşenlerinin bulunma sıklığı gruplar arasında farksızdı (p> 0,005). Serum leptin düzeyleri VKİ'ye göre düzetilerek incelendiğinde hastalarda kontrollere göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p= 0,038). Hastalarda serum adiponektin değerleri; VKİ, bozulmuş glukoz toleransı ve insülin direnci ile negatif yönde, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol ile pozitif yönde ilişkili saptandı (sırası ile; p= 0,001; p= 0,024; p= 0,002; p< 0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: The role of inflammation, adipokines, and disorders in the WNT/beta-catenin pathway have been demonstrated in the pathogenesis of metabolic syndrome (MetS) and melasma. The aim of our study is to investigate the potential relationship between MetS or its components with melasma patients and to examine the serum adipokine levels in melasma patients. Materials Methods: A prospective, single-center, case-control study was performed. 48 melasma patients and 57 age- and sex-matched healthy controls were included in the study. Results: A significant increase was observed in the melasma group for a family history of melasma (p=0.008), ultraviolet exposure (p=0.004), and regular sun exposure history (p=0.019). There were no significant differences between the groups in terms of the frequency MetS, serum adiponectin, and leptin levels (respectively; p=0.951; p=0.153; p=0.230). Impaired glucose tolerance frequency and body mass index (BMI) values were significantly higher in the melasma group (respectively; p=0.041; p=0.048). The frequency of other MetS components was similar between the groups (p>0.005). When serum leptin levels were adjusted according to BMI, they were found to be significantly higher in patients compared to controls (p=0.038).