Steganografi ve blok zinciri yardımı ile bilgi saklama ve güvenliğisağlayan bir merkezsiz uygulama
A decentralized application providing information storage and security with the help of steganography and blockchain
- Tez No: 856215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, günümüzde artan internet kullanımıyla birlikte bilgi güvenliğini ve mahremiyetin sağlanması amacıyla geliştirilen bir yazılımı ele almaktadır. Steganografi; ses, video, görüntü ve metin içeren bilgilerin güvenli bir şekilde paylaşılmasını mümkün kılan bir yöntem olarak kullanılmaktadır. LSB tekniği ile rastgele bir biçimde resmin herhangi bir bölgesine bilgi gömme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu güvenli iletişim yönteminin yanı sıra, bilgi güvenliği ve mahremiyetinin korunması için IPFS uzantılı kullanıcı dostu arayüz yazılıma entegre edilmiştir. Bu entegrasyon, herhangi bir hostinge ihtiyaç duyulmadan aracısız bir ortam oluşturulmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca, yazılımın güvenilirliği, şeffaflığı ve merkeziyetsizliği için blok zinciri ortamına kayıt yapılarak daha yüksek bir güvenlik seviyesi elde edilmiştir. Bu çalışma, steganografi, blok zinciri, IPFS ve LSB kavramlarını kullanarak iletişim ve veri gizliliği alanlarında etkili bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on the development of software aimed at ensuring information security and privacy in response to the increasing use of the internet in contemporary times. Steganography is employed as a method enabling the secure sharing of information encompassing audio, video, images, and text. The LSB technique is utilized to embed information randomly into any region of an image, facilitating a secure communication method. In addition to this secure communication approach, an IPFS extension with a user-friendly interface has been integrated into the software to safeguard information security and privacy. This integration allows the creation of a decentralized environment without the need for any hosting services. Furthermore, to enhance the software's reliability, transparency, and decentralization, registration on a blockchain platform has been implemented, achieving a higher level of security. This study showcases an effective solution in the realms of communication and data privacy by employing the concepts of steganography, blockchain, IPFS, and LSB.