Kentsel dönüşüm projelerinin coğrafi bilgi sistemi (CBS) ile incelenmesi (Kırıkkale/merkez örneği)
Investigation of urban transformation projects with geographic information system (GIS) (Kırıkkale/center example)
  1. Tez No: 856264
  2. Yazar: VOLKAN GÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mimarlık, Geodesy and Photogrammetry, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmada, Kırıkkale il merkezinde yapılan kentsel dönüşüm projelerinin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 3 aşamada yapılmıştır. İlk aşamada, Kırıkkale merkez sınırları içerisinde bulunan riskli yapıların bilgileri ve verileri ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilmiştir. İkinci aşamada, elde edilen bilgiler ışığında merkez ilçede riskli yapıların en fazla olduğu mahalle belirlenmiş ve mahalle hakkında veriler toplanmıştır. Üçüncü aşamada, mahallenin uydu görüntüleri ve CBS kullanılarak haritalama işlemi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, riskli yapı sayısı en yüksek olan mahallenin Çalılıöz mahallesi olduğu görülmüştür. Kentsel dönüşüm sonrasında mahallenin yapı ve nüfus yoğunluğunun arttığı, bu durumun sosyal donatı yetersizliğine neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to invertigate the urban transformation projects carried out in Kırıkkale city center with Geographic Information System (GIS). The study was carried out in 3 stages. In the first stage, information and data of risky structures located within the borders of Kırıkkale center were obtained from relevant institutions and organizations. In the second stage, in the light of the information obtained, the neighborhood with the most risky buildings in the central district was determined and data about the neighborhood was collected. In the third and final stage, mapping of the neighborhood was done using satellite images and GIS. As a result of the study, it was seen that the neighborhood with the highest number of risky buildings was Çalılıöz neighborhood. After urban transformation, It was observed that building and population density of the neighborhood increased and this caused a lack of social facilities.