Adolesan sporcularda spor yaralanma kaygısının beslenme durumuna etkisi
The effect of sports injury anxiety on nutritional status in adolescent athlethes
  1. Tez No: 856305
  2. Yazar: SERÇİN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, adolesan futbolcularda spor yaralanma kaygısının beslenme durumuna etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma; yaşları 10-18 yaş arasında değişen ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden adolesan futbolcularla yürütülmüştür. Galatasaray Tekirdağ Futbol Okulu, Fenerbahçe Tekirdağ Futbol Akademisi, Tekirdağspor, İstanbulspor, Tekirdağ 100. Yıl Spor Kulübünde futbol oynayan 148 altyapı futbolcu çalışmaya katılmıştır. Sporcuların genel özelliklerinin sorgulandığı anket ile beraber sporcu yaralanma kaygı düzeyinin belirlenmesi için Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Adolesan sporcuların antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Sporcuların beslenme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla sporculardan 1 günlük besin tüketim kaydı alınmış ve analiz edilmiştir. Sporcuların günlük ortalama enerji alımları 10-14 yaş arası erkek; 15-18 yaş arası erkek ve 10-14 yaş arası kadın; 15-18 yaş arası kadın olacak şekilde sınıflandırılmış olup 10-14 yaş arasındaki erkek adolesan futbolcuların ortalama günlük enerji alımı 1338,36±382,06 kaloriyken, 15-18 yaş arasındaki erkek adolesan futbolcuların ortalama enerji alımı 1415±529 kalori olarak belirlenmiştir. 10-14 yaş arasındaki kadın adolesan futbolcuların ortalama enerji alımı 1244±350 kaloriyken; 15-18 yaş arasındaki kadın adolesan futbolcuların ortalama enerji alımı 988±397 kalori olarak belirlenmiştir. Sporcuların spor yaralanma kaygı düzeyi puanı ise ortalama 42,20±4,70 olarak belirlenmiştir. Sporcuların günlük enerji alımları ile spor yaralanma kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir istatiksel ilişki saptanamamıştır (p>0.05). Spor yaralanma kaygı düzeyi ve beslenme durumuna etkilerini görebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of sports injury anxiety on the nutritional status of amateur adolescent football players. The research involved 148 youth football players who voluntarily participated, ranging in age from 10 to 18, from Galatasaray Tekirdağ Football School, Fenerbahçe Tekirdağ Football Academy, Tekirdağspor, İstanbulspor, and Tekirdağ 100th Year Sports Club. An in-person survey, along with the Sports Injury Anxiety Scale administered face-to-face by the researcher, was used to determine the athletes' general characteristics and assess the level of sports injury anxiety. Anthropometric measurements of adolescent athletes were conducted by the researcher. To evaluate the nutritional status of the athletes, a 1-day dietary recall was obtained from them and subsequently analyzed. Athletes' daily average energy intake was categorized by gender and age group (10-14 years male, 15-18 years male, 10-14 years female, 15-18 years female). The average daily energy intake for male adolescent football players aged 10-14 was determined to be 1338.36±382.06 calories, while for those aged 15-18, it was 1415±529 calories. The average energy intake for female adolescent football players aged 10-14 was 1244±350 calories, and for those aged 15-18, it was 988±397 calories. . The sports injury anxiety level score for the athletes was determined to be an average of 42.20±4.70. However, no significant statistical relationship was found between athletes' daily energy intake and sports injury anxiety levels (p>0.05). Further research is needed to better understand the impact of sports injury anxiety levels on nutritional status.