Yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda, gece ve gündüz periyodunda zaman kısıtlı aralıklı açlığın metabolik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the metabolic effects of time-restricted intermittent fasting during the day and night in rats fed a high-fat diet
  1. Tez No: 856304
  2. Yazar: LADAN HAJHAMIDIASL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Aralıklı açlık son yıllarda vücut ağırlığı kaybı ve vücut kompozisyonunun iyileştirilmesi ile obezite ve kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda, gece ve gündüz periyodunda zaman kısıtlı beslenmenin metabolik etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda kullanılan 42 adet erkek sıçan rastgele, farklı zaman dilimleri (gece, gündüz) ve iki farklı diyet içeriği olan (standart vey a yüksek yağlı) 6 guruba ayrılıp. Çalışmanın başında ve sonunda, sıçanların vücut ağırlıkları, serum lipid profili (Toplam kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid), Glikoz, İnsülin, IL-6 ve TNF-α ve LPS seviyeleri belirlenmiştir. Gece zaman diliminde yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda (TRFN(HF)), ağırlık, Toplam kolesterol, LDL ve HDL seviyelerinde daha fazla bir artış saptanmştır. Zaman kısıtlı beslenme modeli ve standart diyetle beslenen gruplarda (TRFN(S) ve TRFD(S)), Toplam kolesterol ve LDL seviyelerinde bir azalma görünürken, Ad libitum standart diyet (AD(S)) grubundaki sıçanlarda kolesterol seviyelerinin arttığı tespit edilmiştir. Gündüz zaman diliminde beslenme, TNF-α seviyelerinde diğer gruplara göre daha fazla azalmaya sebep olmuştur. TRFN(HF) diyeti, Ad libitum yüksek yağlı diyet AD(HF) modeline göre daha fazla IL6 seviyelerinde azalmaya yol açmıştır. Çalışmamızdaki farklı diyet modellerinin, Glukoz, insulin ve LPS seviyeleri üzerinde belirgin bir etki göstermediği görülmüştür. Sonuç olarak gece ve gündüz zaman dilimlerinde uygulanan zaman kısıtlı beslenme protokollerinin, obezite ve metabolik sendrom üzerindeki etkilerini karşılaştıran daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, intermittent fasting has emerged as a method used in the prevention and treatment of obesity and chronic diseases by losing body weight and improving body composition. The aim of our study is to investigate the metabolic effects of time-restricted feeding during the day and night in rats fed a high-fat diet. 42 male rats used in our study were randomly divided into 6 groups with different time periods (day, night) and two different diet (standard or high fat). At the beginning and end of the study, body weight, serum lipid profile (Total cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride), Glucose, Insulin, IL-6 and TNF-α and LPS levels were determined. A greater increase in weight, Total cholesterol, LDL and HDL levels was observed in rats fed a high-fat diet at night (TRFN(HF)). While a decrease in total cholesterol and LDL levels was observed in groups with time-restricted feeding model and standard diet (TRFN(S) and TRFD(S)), cholesterol levels were found to increase in rats in the Ad libitum standard diet (AD(S)) group. Feeding during the daytime caused a greater decrease in TNF-α levels than other groups. The TRFN(HF) diet model led to a greater decrease in IL6 levels than the AD(HF). It was observed that the different dietary models in our study did not have a significant effect on glucose, insulin and LPS levels. Finally, more studies are necessary comparing the effects of time-restricted feeding protocols applied during day and night periods on obesity and metabolic syndrome.