Bisiklotriborolidin türevlerinin sentezi karakterizasyonu ve redüksiyonu
Synthesis characterization and reduction of bicyclotriborolide derivatives
- Tez No: 856334
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bor bileşikleri kendisine geçmişte ve günümüzde birçok uygulama ve araştırma alanı bulmuştur. Bu tez kapsamında ise havaya stabil B-B, B-N ve B-C bağlarına sahip yeni bisiklik diazatriborolidin ve trisiklik diazatetraborinan türevleri 3a, 3b, 4, 5 ve 6 bileşiklerini sentezlemek amaçlanmıştır. Bütün deneysel çalışmalar Schlenk tekniği ile argon atmosferi altında yapılmıştır. 1,2-dimezitilamino-1,2-diborolan ve 1,2-bis(2,6-dimetilfenil)amino-1,2-diborolan bileşiklerinde azot atomlarına bağlı protonların n-BuLi ile deprotonlanmasıyla dilityumdiborolanid tuzlarına (dianyonlara) dönüşmeleri mümkün olup bu dianyonlara uygun bor elektrofillerinden diklorodimetilaminoboran (Cl2BNMe2) verilerek halka kapanması sağlanarak bisiklik ve trisiklik yapılara geçilmiştir. Bu tez kapsamında 3a, 3b, 4, 5 ve 6 bileşikleri sentezlenmiş, elde edilen ürünlerin yapılarını tayin etmek için, 400 MHz'lik NMR spektrometresi kullanılmıştır. Sentezlenen bu bileşiklerin karakterizasyonu 11B-, 1H-, 13C-NMR-spektroskopisi ve X-ışını kristalografisi yöntemiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron compounds have found many applications and research areas in the past and today. Within the scope of this thesis, it is aimed to synthesize new bicyclic diazatriborolidine and tricyclic diazatetraborinane derivatives 3a, 3b, 4, 5 and 6 compounds with air-stable B-B, B-N and B-C bonds. All experimental studies were carried out using the Schlenk technique under argon atmosphere. It is possible for the protons attached to nitrogen atoms in 1,2-dimesitylamino-1,2-diborolane and 1,2-bis(2,6-dimethylphenyl)amino-1,2-diborolane compounds to be transformed into dilithium diborolanide salts (dianions) by deprotonation with n-BuLi, and bicyclic and tricyclic structures were obtained by giving dichlorodimethylaminoborane (Cl2BNMe2), a suitable boron electrophile, to these dianions and ensuring ring closure. Within the scope of this thesis, compounds 3a, 3b, 4, 5 and 6 were synthesized, and a 400 MHz NMR spectrometer was used to determine the structures of the products obtained. Characterization of these synthesized compounds was made by 11B-, 1H-, 13C-NMR-spectroscopy and X-ray crystallography methods.