Derin öğrenmeye dayalı bir yaklaşım kullanarak kitap öneri videolarından başlık çıkarma
Extracting book titles from book recommendation videos using a deep learning approach
  1. Tez No: 856335
  2. Yazar: BARTU SARIMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Resimlerden ve videolardan metin çıkarmak; video arama, video düzenleme ve çeviri dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarla ortaya çıkan bir araştırma alanıdır. Günümüzde farklı dillerde kitap tanıtım videoları sosyal medyada ve özellikle YouTube'da paylaşılmaktadır. Bu çalışmada, kitap tanıtım videoları aracılığıyla kitap başlıklarının alınması önerilmektedir. Geliştirilen sistem girdi olarak video çeker ve kitapların adlarını ayırır. İzleyici, tespit edilen kitap başlıklarına tıklayarak istediği kitabı seçebilir ve videonun ilgili bölümünü izleyebilir. Bu uygulama, izleyici tarafından zaman tasarrufu sağlar. Bu uygulamaya ulaşmak için kitapların adlarını videolardan almak için derin öğrenmeye dayalı bir sistem geliştirilmiştir. Çalışmada YOLO bazlı yöntem kullanılmıştır. Çalışmada farklı YOLO algoritmaları kullanılmış ve YOLOv5'in daha başarılı olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, kitap tanıtım videolarından kitap başlıklarını çıkarmak için derin öğrenmeye dayalı bir yaklaşım geliştirerek metin çıkarma ve video analizi alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Extracting text from images and videos is an emerging field of research with a wide range of applications, including video search, video editing, and translation. Nowadays, book promotion videos in different languages are shared on social media and especially on YouTube. In this study; It is recommended to take book titles through book promotion videos. The developed system takes video as input and separates the names of the books. The viewer can select the desired book by clicking on the detected book titles and watch the relevant part of the video. This application result in time saving by the viewer. In order to achive this application, a deep learning-based system was developed to retrieve the names of books from videos. YOLO-based method was used in the study. Different YOLO algorithms were used in the study, and YOLOv5 was found to be more successful. This study contributes to the field of text extraction and video analysis by developing a deep learning-based approach to extract book titles from book promotion videos.