Transmittance of optical beams in biological tissues
Optik dalgaların biyolojik dokuların üzerinde iletilmesi
  1. Tez No: 856353
  2. Yazar: MURAT KAAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Tıbbi Biyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Gaussian ışınların farklı biyolojik dokular boyunca yayılması araştırılmaktadır. Genişletilmiş Huygens-Fresnel tekniği ile biyolojik dokuların türbülanslı güç spektrumunu kullanarak gözlem noktasında optik yoğunluk profili ve ortalama geçirgenlik değerleri elde edilmektedir. Işığın dalga boyu ve kaynak boyutu kullanılarak ışının genişlemesi ve profil dalgalanmaları bu çalışma ile modellenmektedir. Gaussian ışınının biyolojik dokuyu aydınlattığında, kaynak boyutu, dalga boyu ve halka yarıçapındaki farklılıklar ile değişen ışın profillerine ve ışın lekesi yarıçapındaki varyasyonların oluşmasına yol açar. Yayılan optik ışında gözlemlenen bu değişikliklerin incelenmesi ve test durumlarıyla karşılaştırılmasıyla, kanser tümörleri ve biyolojik dokulardaki diğer anormallikler tanınabilir. Geçirgenlik değerlendirmelerinde türbülans, saçılma ve emilim dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The propagation of Gaussian beams across different biological tissues is investigated. The extended Huygens-Fresnel technique that uses the turbulent power spectrum of biological tissues is employed to get an optical intensity profile and average transmittance at the observation site. Modeling variations in the beam profile and beam broadening involves considerations of source size and wavelength of the beam. Changes in the source size and wavelength of the Gaussian beam lead to diverse beam profiles and variations in beam spot radius when interacting with biological tissue. This variability in the propagating optical beam serves as a means to identify cancer tumors and other anomalies within biological tissues. A comparative analysis of these differences against established test cases aids in the recognition of abnormalities during optical beam propagation through biological tissues. In our evaluations of transmittance, the effects of turbulence, scattering and absorption are included.