Covid-19 sürecinde önleyici davranışlar ile eğitim kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Başkent Üniversitesi örneği
Examining the relationship between preventive behaviors and educational quality during the Covid-19 process: A Baskent University
  1. Tez No: 856352
  2. Yazar: MAİDE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. BARIŞ KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Covid-19 pandemisinin oraya çıkışı ile eğitim sektörü etkilenmiş olup eğitim durdurulmadan ve bireylerin hayatları riske atılmadan belirlenen bazı önleyici davranışlar ile eğitime devam edilmiştir. Okulların kapanması ile çevrimiçi eğitim modeli ile eğitime devam edilirken, normalleşme süreci ile eğitim alanlarına geri dönen öğrencilerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması beklenmiştir. Bu sebeple Covid-19 pandemi sürecinde alınan önlemlerin eğitim kalitesi üzerindeki etkisini analiz etmek büyük önem taşımaktadır. Bu motivasyon ile yapılan çalışmada Covid-19 sürecinde alınan önleyici davranışların eğitim kalitesini etkileyen faktörleri tespit edilmek amaçlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak çevrimiçi anket uygulaması tercih edilmiştir. 400 kişi ankete katılım göstermiştir. Çevrimiçi anket uygulaması ile elde edilen veriler üzerinde yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Gerçekleştirilen yapısal eşitlik modeli sonucunda Covid-19 pandemisinde eğitim kalitesini en fazla etkiyi eğitimci tutumu faktörünün etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVİD-19 pandemic on the education sector and emphasizes the continuation of education through preventive measures without compromising individuals' health. It also highlights the transition from face-to-face to online education and the expectation for students returning to educational settings to adhere to mask, distance, and hygiene rules during the normalization process. Analyzing the effects of the precautions taken during the COVİD-19 pandemic on education quality is deemed crucial for future research. In this study, the aim was to determine the factors influencing the impact of preventive behaviors during the Covid-19 process on education quality. An online survey was chosen as the data collection method, with 400 participants completing the survey. Structural equation modeling was applied to the data obtained through the online survey. The results of the structural equation method revealed that, during the Covid-19 pandemic, the factor with the greatest impact on education quality was found to be the attitude of educators.