Ailesel akdeniz ateşi hastalarında demografik, klinik ve yeni hematolojik parametrelerin değerlendirilmesi
Demographics in patients with familial white fever, clinical and new hematologic parameters evaluation
  1. Tez No: 856382
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) Doğu Akdeniz popülasyonlarında sık görülen klinik olarak tekrarlayan ateş, poliserozit, erizipel benzeri eritem ve artrit şeklinde eklem tutulumları ile giden ve MEFV gen mutasyonlarının görüldüğü otoinflamatuvar periyodik ateş sendromlarından biridir. Çalışmamızda AAA hastalarında demografik, klinik ve yeni hematolojik parametreler değerlendirilmiştir. Metod: Çalışmamız Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerinde 01.01.2013-01.01.2023 yılları arasında AAA tanısı ile takip edilen 18 yaş üstü hastalar değerlendirilerek gerçekleştirildi. Hastanemiz sisteminden E85.0- E85.9 ICD tanı kodlarına sahip Tel Hashomer tanı kriterlerini sağlayan 220 hasta AAA hastası çalışma grubuna alınmıştır. Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. Hastalarının demografik verilerinden yaş ve cinsiyet; klinik semptomlarından karın ağrısı, ateş, göğüs ağrısı, myalji, artrit ve erizipel benzeri döküntü; yeni hematolojik parametrelerinden RDW, MPV, PDW, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, trombosit sayısı, NLR ve PLR oranları kayıt altına alındı. Toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: AAA tanılı 220 hastanın %56.8'si (n=125) kadın, % 43.2'si (n = 95) erkekti. İlk tanı yaşları ortalama 25.13±12.41'di. Hastaların ataktaki klinik bulgularından; % 55.9'unun (n=123) ateşi, %87.7'sinin (n=193) karın ağrısı, %18.2'sinin (n=40) göğüs ağrısı, %36.8'inin (n=81) myalji ve artaljisi, %18.2'sinin (n=40) artriti, %4.5'inin (n=10) erizipel benzeri eritemi vardı. Hastaların ortalama 2.21 semptomu vardı. Hastaların %45.8'inde (n=115) M694V, % 16.3'ünde (n=41) R202Q, % 13.1'inde (n=33) M680I, %12.3'ünde (n=31) V726A, % 7.1'inde (n = 18) E148Q mutasyonu vardı. Atak dönemindeki hastalarda ataksız dönemdeki hastalara göre nötrofil sayılarında, NLR değerinde, PLR değerinde anlamlı artış; lenfosit sayısında anlamlı azalma görüldü. Hastaların semptom sayısı hematolojik parametrelerinden nötrofil sayısı ve NLR ile korele bulundu. v Sonuçlar: Çalışmaya katılan hastalarda literatürle uyumlu olarak erkek cinsiyet daha fazlaydı, en sık klinik bulgular ateş ve karın ağrısıydı. Hastaların ilk tanı yaşı ortalamaları literatürden daha yüksekti. Hastalarda NLR, PLR, nötrofil sayısı ve lenfosit sayısı atak belirteci olarak kullanılabileceği düşünülmektedir; fakat tek çalışma olması nedeniyle ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Hastaların NLR ve nötrofil sayısı ataktaki hastalarda semptom sayısı ile ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda R202Q mutasyonu diğer çalışmalardan farklı olarak en sık 2. genetik mutasyondur. Anahtar Kelime: Ailesel Akdeniz Ateşi, nötrofil/lenfosit oranı , platelet/lenfosit oranı
Özet (Çeviri)
Introductıon: Familial Mediterranean Fever (FMF) is a disease of the autoinflammatory periodic fever syndromes, which is common in the Eastern Mediterranean populations, clinically characterized by recurrent fever, polyserositis, erysipelas-like erythema and joint involvement in the form of arthritis, and in which MEFV gene mutations are observed. In our study, demographic, clinical and new hematological parameters were studied in FMF patients. Method: Our study was conducted by evaluating patients over 18 years of age who were followed up with the diagnosis of AAA in the internal medicine outpatient clinics of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between 01.01.2013-01.01.2023. From our hospital system, 220 patients with ICD diagnosis codes E85.0-E85.9 who met Tel Hashomer diagnostic criteria were included in the AAA patient group. Our study was designed retrospectively. Demographic data including age and gender; clinical symptoms including abdominal pain, fever, chest pain, myalgia, arthritis, erysipelaslike rash; new hematologic parameters including RDW, MPV, PDW, neutrophil count, lymphocyte count, platelet count, NLR and PLR rates were recorded. The collected data were evaluated by statistical methods. Results: Of the 220 patients diagnosed with AAA, 56.8% (n=125) were female and 43.2% (n=95) were male. The mean age at first diagnosis was 25.13±12.41 years. Among the clinical findings of the patients during the attack; 55.9% (n=123) had fever, 87.7% (n=193) had abdominal pain, 18.2% (n=40) had chest pain, 36.8% (n=81) had myalgia and arthralgia, 18.2% (n=40) had arthritis, 4.5% (n=10) had erysipelas-like erythema. Patients had a mean of 2.21 symptoms. 45.8% (n=115) had M694V mutation, 16.3% (n=41) had R202Q mutation, 13.1% (n=33) had M680I mutation, 12.3% (n=31) had V726A mutation and 7.1% (n=18) had E148Q mutation There was a significant increase in neutrophil counts, NLR ratio, PLR ratio and a significant decrease in lymphocyte counts in patients in the attack period compared to patients in the non-attack period. The number of symptoms was correlated with neutrophil count and NLR among hematologic parameters. vii Conclusıon: Consistent with the literature, male gender was more common and the most common clinical findings were fever and abdominal pain. NLR, PLR, neutrophil count and lymphocyte count can be used as attack markers in patients.; however, further studies are needed since this is a single study. NLR and neutrophil count of patients were found to be associated with the number of symptoms in patients with an attack. In our study, R202Q mutation was the 2nd most common genetic mutation unlike other studies. Keyword: Familial Mediterranean Fever, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lenfosit ratio