Kaotik haritalar ve steganografi yöntemleri kullanılarak önem derecesi yüksek verilerin görüntü içerisine gizlenmesi
Hiding data of high importance into the image using chaotic maps and steganography methods
  1. Tez No: 856383
  2. Yazar: SEVGÜL TOKATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ERDAL GÜVENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Teknolojinin gelişmesi, verinin elde edilme kanalların yaygınlaşması güvenli veri paylaşımını daha da önemli hale gelmiştir. Bilginin istenmeyen kişilerin eline geçmesini önlemek için bilginin güvenli transferi ve paylaşımının yol ve yöntemleri için farklı teknolojik çözümler ortaya çıkmıştır ve her geçen gün yeni çözümler de geliştirilmektedir. Bu yöntemlerden biri kriptolojinin bir alt dalı olan steganografidir. Steganografinin de birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Steganografi yöntemlerinden biri görüntü arkasına metin gizleme yöntemidir. Görüntü arkasına metin gizleyerek veri iletim yöntemi dijital iletişimde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada da verinin gizleneceği kaynak olarak görüntü seçilmiştir. Kaotik teknikler ve steganografinin farklı yöntemleri kullanılarak önem derecesi yüksek olan verilerin görüntü içerisine, görüntüyü deformasyona maruz bırakmadan gizleme yöntemi ile bilginin güvenli taşınması gerçeklenmiştir. Önerilen yöntemde literatürde karmaşıklığı ispatlanmış bir kaotik harita olan Spence kaotik harita kullanılmıştır. LSB yöntemi ile metin bitleri görüntü içerisine rastgele olarak gizlenmiştir. Çeşitli testler yapılarak yöntemin güvenilirliği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology and the widespread availability of data acquisition channels have made secure data sharing even more crucial. To prevent unauthorized access to information, secure data transfer and sharing have become paramount. Various technological solutions have emerged for the secure transfer and sharing of information, and new solutions are being developed every day. One of these methods is steganography, a subfield of cryptography. Steganography has multiple techniques for concealing information. One of the methods of steganography is the technique of hiding text behind an image. The method of hiding text behind an image plays a significant role in data transmission in digital communication. In this study, an image has been chosen as the concealment source for the data. Using chaotic techniques and various methods of steganography, a method has been implemented to securely embed high-priority data into an image without subjecting the image to deformation, ensuring the secure transportation of information. In the proposed method, a chaotic map with proven complexity in the literature, namely the Spence chaotic map, has been utilized. Text bits were randomly concealed within the image using the Least Significant Bit (LSB) method. Various tests were conducted to establish the reliability of the method.