Akut koroner sendrom düşündüren göğüs ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda end tidal karbondioksit ölçümünün hastane sonlanımını öngörmedeki değeri
The value of end tidal carbon dioxide measurement in predicting hospital outcome in patients admitted to the emergency department with chest pain suggestive of acute coronary syndrome
- Tez No: 856388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT AYRANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran çok sayıda hasta olmasına rağmen, bu hastaların küçük bir kısmında akut koroner sendrom (AKS) görülmektedir. Acil serviste AKS tanısı hızlı konulmalı, AKS dışındaki göğüs ağrıları ise hızlı bir şekilde dışlanmalıdır. Ayrıca, AKS prognozunun tahmin edilmesi, yüksek riskli hastaların erken belirlenmesini sağlayabilir. AKS tanısında ve riskinin öngörülmesinde çok sayıda belirteç kullanılmasına rağmen, acil serviste kullanım için ideal belirteç bulma gerekliliği devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, acil servise göğüs ağrısı ile başvuran AKS hastalarında end tidal karbondioksitin (ETCO2) tanısal ve prognostik önemini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem Bu çalışmaya 15.09.2023 ile 31.12.2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran ve AKS düşündüren göğüs ağrısı olan 408 hasta prospektif şekilde dahil edildi. ETCO2 düzeylerini etkileyebilecek solunum yolu hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların tanımlayıcı özellikleri, vital bulguları, kesin tanıları, HEART skoru ve troponin düzeyi değerlendirildi. Hastaların kesin tanıları üç grupta sınıflandırıldı: ST yüksekliği olan MI (STEMI), ST yüksekliği olmayan AKS (NSTE-AKS) ve AKS dışı göğüs ağrısı. ETCO2 seviyeleri acil servise başvuru sırasında taşınabilir bir kapnometre ile ölçüldü. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 56,7 ± 14,7 yıl (21-91 yıl) idi. Hastaların %52'si erkek (n=212) ve %48'i kadındı (n=196). Erkek/kadın oranı 1,1/1 idi. Göğüs ağrısı olan hastaların %52'sinde AKS yoktu, %6,9'unda STEMI ve %41,2'sinde NSTE-AKS vardı.
Özet (Çeviri)
Although there are many patients presenting to the emergency department with chest pain, acute coronary syndrome (ACS) is observed in a small number of these patients. In the emergency department, patients due to ACS should be quickly recognized, while chest pain other than ACS should be quickly excluded. Furthermore, predicting the prognosis of ACS can offer early identification of high-risk patients. Although numerous markers have been utilised in diagnosing and predicting the risk of ACS, the need to find the ideal marker for use in the emergency department continues. The aim of our study was to evaluate the diagnostic and prognostic significance of end tidal carbon dioxide (ETCO2) in patients with ACS presenting to the emergency department with chest pain. Material and methods This study included 408 patients with chest pain suggestive of ACS who presented to Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Emergency Department between 15.09.2023 and 31.12.2023, prospectively. Those with respiratory diseases that may affect ETCO2 levels were not included in the study. Descriptive characteristics, vital signs, definitive diagnosis, HEART score and troponin level were evaluated. The final diagnoses of the patients were classified into three groups: MI with ST elevation (STEMI), ACS without ST elevation (NSTE-ACS), and non-ACS. ETCO2 levels were measured with a portable capnometer during emergency department admission. Results The mean age of the patients was 56.7 ± 14.7 years (21-91 years). 52% of the patients were male (n=212) and 48% were female (n=196). The male/female ratio was 1.1/1. Among patients with chest pain, 52% had no ACS, 6.9% had STEMI and 41.2% V had NSTE-ACS.