Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların akut koroner sendrom tanısı açısından değerlendirilmesinde glycogen phosphorylase isoenzyme BB'nin tanısal ve prognostik değerliliği
Diagnostic and prognostic value of glycogen phosphorylase isoenzyme BB in acute coronary syndrome evaluation of patients presenting to emergency department with chest pain
- Tez No: 194123
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET AYTEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETBozkurt Ş., Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların AkutKoroner Sendrom tanısı açısından değerlendirilmesinde GlycogenPhosphorylase Isoenzyme bb' nin tanısal ve prognostik değerliliği, HacettepeÜniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Tezi. Ankara, 2006. Acil servise göğüs ağrısıveya akut koroner sendrom (AKS) düşündürecek semptomlarla başvuran hastalarındeğerlendirilmesi zaman alan, pahalı ve problemli bir süreçtir ve ileri kardiyak hasarıengelleyebilmek için triajın bir an önce yapılıp hastanın ilk müdahalesinin hızlabaşlanması gerekmektedir. Erken tanı için göğüs ağrısı ve EKG'nin değerliliğikısıtlıdır. Miyokard enfarktüsü (MI) için altın standart kabul edilen kardiyaktroponinlerin en erken 6-8 saat içinde yükselmesi, miyoglobin ve CK-MB'nin iseyeterince kardiyospesifik olmaması daha sensitif ve spesifik yeni kardiyakbelirteçlere olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. GP-BB'nin oldukça ümit vaat eden birbelirteç olduğu ileri sürülmektedir ancak çok az sayıda çalışma olup prognoza etkisiaraştırılmamıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim DalıErişkin Acil Servisine 20 Haziran 2006 tarihinden itibaren göğüs ağrısı şikayeti ilebaşvuran ve AKS düşünülen ardışık 80 hastada prospektif olarak yapılan buçalışmada hastaların başvuru anında bakılan GP-BB'nin AKS'larda erken dönemdekitanısal ve prognostik değerliliği araştırılmıştır. GP-BB düzeylerine hasta başvurusuanında bakılarak hastaların ağrı süreleri, tanıları, demografik özellikleri, koroneranjiyografi (KAG) sonuçları, taburculuk ve 1 ay sonraki durumları ile geliş GP-BBdüzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Altın standart olarak 8. saat troponin Tdüzeyleri kabul edilmiştir. AKS'ların tanısında ilk 4 saatte GP-BB, miyoglobin, CK-MB ve troponin T ile karşılaştırıldığında kardiyosensitivite yönünden daha üstünbulunmuştur (1. saat sensitivite, sırasıyla: %96,4, %53,6, %70,6, %50,0).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBozkurt S., Diagnostic and prognostic value of Glycogen phosphorylaseisoenzyme BB in acute coronary syndrome evaluation of patients presenting toemergency department with chest pain, Hacettepe University Faculty ofMedicine, Thesis in Emergency Medicine. Ankara, 2006. Evaluation of patientswith chest pain or symptoms suggestive of acute coronary syndromes (ACS)admitted to emergency department is a time consuming, expensive and problematicprocess and patients should be triaged and evaluated as soon as possible and shouldreceive medical attention rapidly in order to prevent further cardiac injury. The valueof chest pain and admission electrocardiography (ECG) for early diagnosis islimited. Cardiac troponins accepted as golden standard for myocardial infarctionincrease in 6-8 hours only, whereas myoglobin and CK-MB lack sufficientcardiosensitivity, which indicate the need for more sensitive and specific cardiacmarkers. GP-BB has been suggested to be a promising marker but a few studies existin the literature and its role in prognosis has not been determined. This prospectivestudy starting 20 June 2006 enrolled 80 consecutive patients admitted to HacettepeUniversity Faculty of Medicine Adult Emergency Department with chest paincomplaint and diagnosed ACS, and diagnostic and prognostic value of GP-BB wasinvestigated. Admission GP-BB levels were obtained and relationship with patients?duration of pain, demographic features, coronary aniographic findings, state ofdischarge and within 1 month were investigated. Gold standard for myocardialinfarction was accepted as 8th hour troponin T levels. When compared to myoglobin,CK-MB and troponin T, GP-BB in first 4 hours had the greatest sensitivity(sensitivity in first hour: 96,4%, 53,6%, 70,6%, 50,0%, respectively). GP-BB levelswere high in 27 of 48 unstable angina pectoris (USAP) patients (56,3%), all of 13non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) patients (100%), and 10of 11 ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) patients (91%).