Sol-gel synthesis and characterization of Cu and Ni doped Mg-Al layered double hydroxides
Cu ve Ni katkılı Mg-Al katmanlı çift hidroksitlerin sol-jel sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 856408
  2. Yazar: HAYFAA BADR ABDULLAH AL RASHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET MORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Katmanlı çift hidroksitler, benzersiz kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip bir tür anyonik kildir. Bu çalışmanın amacı, Mg3-xMx/Al1 (M= Ni, Cu) (LDHs) magnezyumun geçiş metalleriyle değiştirilmesinin etkisini incelenmiştir. Bunun için yakın zamanda geliştirilmiş bir sol-jel sentez süreci kullanıldı ve deneysel bulgular, sol-jelden türetilmiş (LDHs) değişen miktarda Ni ve Cu'nun katılmasının katmanlı yapılarının yıkımına neden olmadığı görülmüştür. Sol-jel işleme yöntemi için başlangıç maddeleri (magnezyum nitrat (Mg(NO3)2·6H2O), alüminyum nitrat (Al(NO3)3·9H2O), nikel nitrat (Ni(NO3)2·6H2O) ve bakır nitratı (Cu(NO3)2·3H2O)) deiyonize su içinde çözülmüştür. Ayrıca, kompleks ajanlar olarak sitrik asit monohidrat ve etilen glikol kullanılarak; karışık metal oksit jellerinin 650 °C' de termal olarak işlenmiş ve ardından LDH'leri tekrar üretmek için suda yeniden işlem yapılmıştır. Sentezlenen ürünler, X-ışını (XRD) ve FT-IR ile karakterize edilmiş olup Mg3-xMx/Al1 (M= Ni, Cu) LDH sentezinin, geçiş metalinin konsantrasyonu ve türüne son derece bağımlı olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Layered double hydroxides are a kind of anionic clays that have unique chemical and physical properties. The objective of this work was to investigate the impact of replacing magnesium with transition metals in Mg3-xMx/Al1 (M= Ni, Cu) (LDHs). A recently developed sol-gel synthesis process has been used for the production of the aforementioned materials. The experimental findings suggested that the introduction of varying quantities of Ni and Cu into the sol-gel-derived (LDHs) did not result in the destruction of their layered structure. The sol-gel method of processing included the utilisation of metal nitrates, namely Mg(NO3)2·6H2O, Al(NO3)3·9H2O, Ni(NO3)2·6H2O, and Cu(NO3)2·3H2O, which were dissolved in deionized water as the initial substances. Additionally, citric acid monohydrate and ethylene glycol were used as complicating agents. The mixed metal oxides (MMOs) were acquired by thermal processing of precursor gels at a temperature of 650 °C, followed by their subsequent rebuilding in water to produce the LDHs. The products of synthesised were characterised by X-ray (XRD) analysis and FT-IR: Perkin Elmer's FT-IR spectrophotometer, The study revealed that the synthesis of Mg3-xMx/Al1 (M= Ni, Cu) LDH from sol-gel–derived powders is extremely dependent by the concentration and kind of transition metal present. The sol-gel synthesis method suggested for LDHs has many advantages, including its straight forwardness, capacity to produce highly homogeneous and well-crystallized end products, efficacy, cost efficiency, and adaptability to various systems.