Şevli kohezyonsuz zeminlerde şerit temellerin taşıma gücü
Şevli kohezyonsuz zeminlerde şerit temellerin taşima gücü
  1. Tez No: 856412
  2. Yazar: BURAK AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Yüzeysel temellerin taşıma gücünü belirlemek için analitik, nümerik, ampirik, yarı ampirik ve fiziksel modeller kullanılmaktadır. Analitik yöntemler arasında Terzaghi, Meyerhof, Hansen ve Vesic gibi tanınmış mühendislik yaklaşımları bulunmaktadır. Bu yaklaşımlara ek olarak şevli zeminlere inşa edilen temellerin taşıma gücü kapsamında yapılan birçok çalışma vardır. Bilinen ilk çalışmalardan biri de Meyerhof'a (1955) aittir. Bu tez kapsamında kohezyonsuz şevli zeminlerin tepesine inşa edilen şerit temellerin nihai taşıma gücünü etkileyen parametrelerin (şev açısı , temel genişliği B, temelin şeve uzaklığı b, temel derinliği Df, içsel sürtünme açısı) nihai taşıma gücü (qu) ve taşıma gücü faktörü ile ilişkisi irdelenmiştir. Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi kullanılan Plaxis 2D programı ile 2439 tane model oluşturulup analiz edilmiştir. Elde edilen nihai taşıma gücü verileri taşıma kapasitesi faktörlerine dönüştürülmüştür. Elde edilen veriler kullanılarak SPSS programı ile nonlineer regresyon analizleri yapılmıştır. Regresyon analizi ile dört tane ampirik taşıma gücü faktörü bağıntısı geliştirilmiştir. Nümerik model (sonlu elemanlar yöntemi), Meyerhof'un (1955) şevli zeminlere inşa edilen şerit temeller üzerine yapmış olduğu çalışma ve regresyon analizinden elde edilen ampirik bağıntılarla karşılaştırılması yapılmıştır. Geliştirilen ampirik bağıntılar ile taşıma gücü katsayısının büyük doğrulukla belirlenebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Analytical, numerical, empirical, semi-empirical and physical models are used to determine the bearing capacity of shallow foundations. Analytical methods include well-known engineering approaches such as Terzaghi, Meyerhof, Hansen and Vesic. In addition to these approaches, there are many studies on the bearing capacity of foundations constructed on sloping soils. One of the first known studies belongs to Meyerhof (1955). In this thesis, the relationship between the parameters (slope angle, foundation width B, distance of the foundation to the slope b, foundation depth Df, internal friction angle) affecting the ultimate bearing capacity of strip foundations built on top of cohesionless sloped soils and the ultimate bearing capacity (qu) and the bearing capacity factor is investigated. In this study, 2439 models were created and analysed with the Plaxis 2D programme which using the finite element method. The ultimate bearing capacity data obtained were converted into bearing capacity factors. Nonlinear regression analyses were performed with SPSS software using the obtained data. Four empirical bearing capacity factor relations were developed by regression analysis. The numerical model (finite element method) was compared with the empirical relations obtained from Meyerhof's (1955) study on strip foundations constructed on sloped soils and regression analysis. It was found that the bearing capacity coefficient could be determined with great accuracy with the empirical relations developed.