Şevli kohezyonlu zeminlerde şerit temellerin taşıma gücü
Bearing capacity of strip foundations in sloped cohesion soils
- Tez No: 904382
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yüzeysel temellerin taşıma gücü hesabı için literatürde birçok araştırma ve teorik çalışma mevcuttur. Terzaghi, Meyerhof, Hansen ve Vesic gibi bilim insanları tarafından geliştirilen teoriler konu hakkındaki çalışmaların temelini oluşturmaktadır. Bu mevcut çalışmalara ek olarak şevli bölgede yer alan zeminler için de literatürde çalışmalar sürdürülmüştür. Şevli bölgede yer alan zeminler için literatürdeki ilk çalışmanın Meyerhof'a ait olduğu bilinmektedir. Meyerhof (1957) 'un çalışmasından hareketle ilgili tez kapsamında şevli kohezyonlu zemin üzerine inşa edilen şerit temellerin taşıma gücü üzerinde analizler yapılmıştır. Analizlerde taşıma gücünü etkileyen temel genişliği (B), temelin şev kret noktasına uzaklığı (b), zeminin drenajsız kayma mukavemeti değeri (cu), şev açısı (ꞵ), şev stabilite katsayısı (Ns) gibi parametrelerin taşıma gücü katsayı (Ncq) üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi kullanan Plaxis 2D programı ile 588 model oluşturulup analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları, SPSS programına işlenerek nonlineer regresyon analizi ile taşıma gücü katsayı bağıntısı geliştirilmiştir. Plaxis 2D ile gerçekleştirilen analiz sonuçlarının Meyerhof (1957), Hansen (1970), Vesic (1973)'in teorik çalışmaları ve geliştirilen ampirik bağıntı ile karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda geliştirilen bağıntı ile taşıma gücü katsayısının (Ncq) doğruluk oranı yüksek derecede belirlenebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many researches and theoretical studies exist in the literature to calculate the bearing capacity of shallow foundations. Theories developed by scientists such as Terzaghi, Meyerhof, Hansen and Vesic form the basis of studies on the subject. In addition to these existing studies, studies have been continued in the literature for the soils in the sloped region. It is known that the first study in the literature for soils located in the sloped region belongs to Meyerhof. Based on the study of Meyerhof (1957), within the scope of the thesis, analyzes were made on the bearing capacity of strip foundations built on sloped cohesive soil. In the analysis, the effects of parameters such as foundation width (B), distance of the foundation to the slope crest point (b), undrained shear strenght (cu), slope angle (ꞵ), slope stability coefficient (Ns) on the bearing capacity coefficient (Ncq) were examined. 588 models were created and analyzed with the Plaxis 2D program with the finite element method. The obtained results from analyses were processed into the SPSS program and the bearing capacity coefficient relationship was developed with nonlinear regression analysis. The results of the analysis performed with Plaxis 2D were compared with the theoretical studies of Meyerhof (1957), Hansen (1970), Vesic (1973) and the developed empirical correlation. In the results obtained, it was observed that the bearing capacity coefficient (Ncq) could be determined with a high degree of accuracy with the developed correlation.