Manufacturing and studying pyhsical of CeO2 nanoparticles and their utulization as antibacterial antifungal
CeO2 nano parçacıklarının üretimi ve fziksel özelliklerinin incelenmesi ve antibakteriyel, antimantar olarak kullanılması
  1. Tez No: 856458
  2. Yazar: WALAA HADI MOUSA AL-GHRAIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ JENAN HUSSEIN TAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nanobiyoteknoloji, biyolojik süreçleri incelemek için kullanılan nanoteknolojiden araçlar üretir. Günümüzde nanoseryum veya seryum oksit nanoparçacıkları, antibakteriyel, antioksidan, antidiyabetik, antikanser, ilaç dağıtım sistemleri vb. dâhil olmak üzere çeşitli tıbbi uygulamalarda kullanılmaktadır. Üç değerlikli ve dört değerlikli oksidasyon durumları arasında geçiş yapma gibi olağandışı bir özelliğe sahiptirler ve bu da onları diğer ticari ürünler için mükemmel adaylar olarak görülürler. Mevcut araştırmalar, Nar (Punica granatum) kabuğu ekstraktından Nanoceria veya seryum oksit nanoparçacıklarının (CeO2 NP'ler) yeşil sentezine odaklanmıştırlar. Bu çalışmada kullanılacak kimyasal malzeme seryum (III) Nitrat eksahidrattır (CeN3O9.6H2O). Üretilen ince filmlerin yapısal ve morfolojik özellikleri X-ışını Kırınım Cihazı (XRD), Fourier Transform Infrared (FT-IR), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM), ve UV-VIS Optik Soğurma ile incelendi. Sentezlenen CeO2 NP'lerin mantar önleyici ve bakteri önleyici potansiyeli de değerlendirildi. Sonuçlar, E.coli'ye karşı iyi antimikrobiyal aktivite ifade ettiklerini ve ayrıca büyük antioksidan aktivite gösterdiklerini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nanobiotechnology utilizes nanotechnology-derived tools for the investigation of biological processes. In contemporary applications, nanoceria or cerium oxide nanoparticles have found diverse uses in medicine, including antibacterial, antioxidant, antidiabetic, and anticancer properties, as well as in drug delivery systems. Their unique ability to transition between trivalent and tetravalent oxidation states makes them promising candidates for various commercial applications. This study focuses on the environmentally friendly synthesis of nanoceria or cerium dioxide nanoparticles (CeO2 NPs) using Pomegranate (Punica granatum) peel extract. Cerium (III) nitrate hexahydrate (CeN3O9.6H2O) is the chemical material employed in this process. The structural and morphological properties of the resulting thin films were analyzed using X-ray Diffraction (XRD), Transmission Electron Microscope (TEM), Atomic Force Microscope (AFM), and Optical Absorption. Additionally, the synthesized CeO2 NPs were assessed for their anti-fungal and antibacterial potential. The obtained results demonstrated significant antimicrobial activity against E. coli and remarkable antioxidant activity.