Canlı bitki dışı şev stabilizasyon elemanları ve İzmir ili içindeki şev uygulamaları hakkında çalışmalar
Studies on constructional elements with the exception of live plant material and application on slopes in İzmir
  1. Tez No: 85648
  2. Yazar: CUMHUR TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V ÖZET CANLI BİTKİ DIŞI ŞEV STABLİZASYON ELEMANLARI VE İZMİR İLİ İÇİNDEKİ ŞEV UYGULAMALARI HAKKINDA ÇALIŞMALAR TUNALI.Cumhur Yüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Aydın GÜNEY Temmuz 1999,81 sayfa Şevlerde erozyonun önlenmesi çok sayıda materyal ve yöntemi gerektirmektedir. Bitki materyali genellikle ekolojik ve teknik uygulamalar için birçok gereksinimleri karşılamaktadır. Aşırı ekolojik ve teknik koşullar, erozyonun mümkün olan en kısa zamanda önlenmesi gereksinimi bitkili yada bitkisiz yapısal elemanların kullanımını zorunlu kılmaktadır. Sentetik veya doğal lifler, gabionlar, kimyasal bileşikler, ölü bitkisel materyal, taş, kum ve prefabrik beton elemanların her ne kadar bu amaca uygun olarak büyük bir kullanım kapasitesi varsa da ülkemizde çok sınırlı bir biçimde kullanılmaktadır. Bu elemanların ve materyallerin- daha fazla yararlanma, özelliklerinden daha iyi istifade etmek amacıyla tanıtımı- bu çalışmanın esas amacını oluşturmaktadır. Anahtar Sözcükler : Şev Stabilizasyonu, Cansız materyaller, Erozyon Önleme, Şev ağları, Gabionlar.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDIES ON CONSTRUCTIONAL ELEMENTS WlTH THE EXCEPTION OF ÜVE PLANT MATERIAL AND APPLICATION ON SLOPES İN İZMİR TUNALI, CUMHUR Master Thesis, Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Aydın GÜNEY July 1999, 81 Pages Prevention of erosion on soil slopes requires a number of materials of methods. Plant materials generally capes with many necessities of ecological and technical reclamation applications. Extreme ecological and technical circumstancesand the need of prevention of erosion in shortest possible time dictates the use of constructional materials with or without plant material. Mashes and mats of synthetic or natural fiber, gabions, chemical compounds, dead plant materials, stone, sand and prefabricated concrete elements although have great capacity to use for such purpose, used many limited manner. İn Turkey. To introduce- these elements and materials for greater use- is the main aim of this work in order to take benefit from their pecularities. Key Words : Slope Stabilisation, Constructional Elements, Prevention of erosion, Mats and meshes for slope stabilisation, Gabions.