Türk inşaat sektöründe dijital dönüşüm sürecinin önündeki engellerin büyük ölçekli firmalar açısından yorumlayıcı yapısal model ile analizi
Analysis of the barriers to the digital transformation process in the Turkish construction sector with interpretive structural model from the perspective of large-scale companies
  1. Tez No: 856500
  2. Yazar: FATİH BURAK SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızındaki artış, teknoloji maliyetlerinde azalmaya sebep olmuş ve azalan maliyetlerle birlikte teknoloji hayatımızın her alanında yer almaya başlamıştır. İş hayatında da bu gelişmeleri bünyesine katma çabası ortaya çıkmıştır. Diğer endüstrilerin dijital gelişmelerle yakından ilişkileri olmasına rağmen, inşaat sektöründe maalesef bu durumu görmek mümkün değildir. Dijital dönüşüme uyum sürecinin hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemesi için dijital dönüşümün önündeki engellerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, Türk inşaat sektöründe dijital dönüşümün önündeki engelleri tespit edip, birbirleriyle ilişkilerini inceleyerek engellerin önem derecelerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda engellerin belirlenmesi için literatür taraması yapılmış, 14 potansiyel engel belirlenmiştir. Ardından bu engellerin Türk inşaat sektörü için uygunluğunun değerlendirildiği bir pilot çalışma gerçekleştirilmiş, engel sayısı 13' e düşürülmüştür. Yapı Bilgi Modelleme gibi teknolojilerin büyük ölçekli projelerde ve büyük ölçekli firmalar tarafından kullanıldığı görülmektedir. Sahip oldukları imkanlar ve kullandıkları teknolojiler düşünüldüğünde, Türk inşaat sektörde dijital dönüşüm sürecinin tepeden tabana yayılacak bir süreç olacağı görülmektedir. Bu sebeple belirlenmiş olan 13 engelin birbirleriyle olan ilişkisini ortaya koymak adına 2023 yılında ENR 250 listesinde yer alan 40 Türk inşaat şirketinde, dijital teknolojilerle çalışan uzmanlara yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yanıtları, SmartISM programı yardımıyla yorumlayıcı yapısal model yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda diğer engelleri doğrudan veya dolaylı yoldan etkileyen, dijital dönüşüm sürecinin yüksek maliyeti, personel eğitim süreçlerinin uzunluğu ve hükümetin dijital dönüşüme destek eksikliği engelleri ön plana çıkmıştır. Veri güvenliği endişesi engelinin ise diğer engellerden yüksek oranda etkilenirken başka engelleri etkilemediği, bu sebeple daha az öneme sahip olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Türk inşaat sektöründe dijital dönüşüm süreninin önündeki engelleri belirlemiş ve engeller arası ilişkileri büyük ölçekli firmalar açısından analiz ederek literatürdeki eksikliğe katkı sağlamış, dijital stratejiler geliştirmek isteyen gelecek çalışmaları destekleyecek veriler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in the speed of technological developments has caused a decrease in technology costs, and with the decreasing costs, technology has begun to take place in every aspect of our lives. There has been an effort to incorporate these developments in business life. Although other industries have close relationships with digital developments, unfortunately it is not possible to see this situation in the construction industry. In order for the adaptation process to digital transformation to proceed quickly and accurately, the barriers to digital transformation must be identified. This study aims to identify the barriers to digital transformation in the Turkish construction industry and determine the importance of the barriers by examining their relationships with each other. For this purpose, a literature review was conducted to identify barriers and 14 potential barriers were identified. Then, a pilot study was conducted to evaluate the suitability of these barriers for the Turkish construction industry, and the number of barriers was reduced to 13. It is seen that technologies such as Building Information Modeling are used in large scale projects and by large-scale companies. Considering the opportunities they have and the technologies they use, it seems that the digital transformation process in the Turkish construction sector will be a process that will spread from top to bottom. For this reason, in order to reveal the relationship between the 13 determined barriers, a study was conducted for experts working with digital technologies in 40 Turkish construction companies on the ENR 250 list in 2023. The participants' responses were analyzed by the interpretive structural model method with the help of the SmartISM program. As a result of the analysis, the high cost of the digital transformation process, the length of personnel training processes and the lack of support from the government for digital transformation, which directly or indirectly affect other barriers, came to the fore. It is seen that the data security concern barrier, while being highly affected by other barriers, does not affect other barriers, and therefore has less importance. As a result, this study identified the barriers to digital transformation in the Turkish construction industry and contributed to the gap in the literature by analyzing the relationships between barriers in terms of large-scale companies, and provided data to support future studies that want to develop digital strategies.