Differential cross section measurement of gamma + b jetsat 13 tev at CMS at LHC
LHC Büyük Hadron Çarpıştırıcısı CMS deneyi 13 tev enerjide gamma + b kuark jetleri diferansiyel tesirkesiti ölçümü
  1. Tez No: 856501
  2. Yazar: METİN YALVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER, DR. ECE AŞILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) ile yapılan proton-proton çarpışma deneylerinde elde edilen izole foton ile birleşik jet olayları Standard Model(SM) için oldukça önemli test imkanları sunmaktadır. Bu olayların üretimi pertürbatif Kuantum Renk Dinamiği(KRD) için de test olanağı sağlar. Ayrıca bu olaylar sayesinde protonların partonik dağılımları da incelenebilmektedir. Bu tez SM testleri için anahtar rol görevi üstlenen ve aynı zamanda b kuark ve gluon Parton Dağılım Fonksiyonları(PDF) hakkında bilgi sağlayacak olan, b kuark jetleri ile birleşik izole foton olaylarına odaklanacaktır. Farklı Monte Carlo (MC) simülasyon olay üreticileri kullanılarak deneysel sonuçlarla teorik beklentilerin daha hassas seviyelerde açıklanabilmesi adına farklı simülasyon üreticileri de kıyaslanacaktır. Bu tezde, BHÇ Kompakt Muon Solenoidi(CMS) deneyinde elde edilen 13 TeV kütle merkezi enerjili verilerle γ +b−jet differeansiyel tesir kesiti foton düşey momentumu ya da foton η gibi bazı kinematik değişkenlere bağlı olarak ölçülecektir. Bu ölçümler, γ + 2b − jets/γ + 1b − jet oranını da hesaplayabilmek adına γ +1b−jet ve γ +2b−jets durumları için ayrı ayrı yapılacaktır. Bu oranın deneysel ve teorik sonuçların kıyaslanmasındaki belirsizliklerde bir indirgenme sağlaması beklenmektedir. Bahsedilen ölçümler için BHÇ Run II olarak adlandırılan ve 2016, 2017 ve 2018 yıllarında alınan toplam 137f b−1 ışınlamaya sahip veriler kullanılacaktır. İncelenecek kinematik bölge, 200GeV < photon pT < 1500GeV , |ηphoton| < 1.4442, Jets pT > 100GeV ve |ηJets| < 2.5 olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
An isolated photon associated with jets processes in proton-proton collisions at Large Hadron Collider(LHC) has a very important role in testing the Standard Model(SM). Production of these processes provides very good tests for perturbative Quantum Chromodynamics(QCD). They can also probe the partonic distributions of the protons. This thesis will focus on the processes of an isolated photon associated with b-quark jets, which will play a key role in the test of SM as well as provide information about the Parton Distribution Functions(PDF) of b-quarks and gluons. Different Monte Carlo(MC) generators are also tested to explain the experimental results with the theoretical expectations more precisely. In this thesis, the differential cross- section of γ + b-jets as a function of kinematic variables such as photon transverse momentum or photon η from proton-proton collisions at the LHC with the center of mass energy of 13 TeV. The measurements will be made for γ + 1b − jet and γ + 2b − jets processes from which the ratio of the γ + 2b − jets/γ + 1b − jet can be calculated. The ratio is expected to lead to a reduction in theoretical and experimental uncertainties. The data is taken during the Run II data-taking period of the Compact Muon Solenoid (CMS) experiment, which includes 2016, 2017, and 2018 data sets with a total integrated luminosity 137f b−1. The kinematic regions probed are 200GeV < photon pT < 1500GeV , |ηphoton| < 1.4442, JetspT > 100GeV and |ηJets| < 2.5.